Ptačí chřipka u kuřat: symptomy a léčba

ptačí chřipka (PG) je nebezpečné infekční onemocnění způsobené různými sérotypy RNA virů patřících do skupiny ortomyxovirů. Onemocnění se vyvíjí rychle, ovlivňuje dýchací systém, stejně jako orgány břišní dutiny, a je doprovázeno těžkou intoxikací těla. Ptačí chřipka u kuřat je vzácná, ale pokud virus pronikne do kuřete, dokáže během několika dní zničit celou populaci. Nemoc je nebezpečná pro člověka, takže stojí za to zjistit, jak se projevuje a případně chrání před infekcí.

Chov kuřat

\ t
Obsah
 1. Historie onemocnění
 2. Způsoby nákazy drůbeže
 3. \ t
 4. Odrůdy sérotypů
 5. Fáze nemoci
 6. Formy průběhu onemocnění a symptomů, které jsou pro ně typické
 7. Diagnóza onemocnění
 8. Zachází s nemocí a s nemocnými ptáky?
 9. Prevence šíření nákazy
 10. \ t
 11. Nebezpečný virus pro člověka?

Historie vzniku onemocnění

\ t

Poprvé byla choroba zaznamenána v Hongkongu v roce 1997. Odtud se virus rozšířil do dalších částí Asie a pak pronikl na území Evropy a Afriky. Nositeli infekce jsou stěhovaví ptáci. První vypuknutí GHG v Ruské federaci proběhlo v roce 2006 na Sibiři. Později byly v chovech drůbeže v Čeljabinsku nalezeny případy onemocnění, stejně jako v Omsku, Kurganu, Tula oblastech, Tyumenu a Altaj. Případy onemocnění byly zaznamenány v několika okresech moskevské oblasti.

Způsobyinfekce drůbeže

Viry GH jsou neustále mutovány, což znemožňuje vyvinout účinné vakcíny proti onemocnění. Kuřata jsou infikována nejen v kontaktu s nemocnými jedinci, ale i jinými způsoby. Šíření virů může usnadnit hlodavci, pronikající do kurníku, stejně jako samotný muž.

Infekce se přenáší vzduchem, vodou, krmivem, podestýlkou, zásobami. Mrtvé mrtvé ptáky jsou nakažlivé. V rizikové skupině mladí, jejichž imunita není schopna odrazit útok virů.

Druhy sérotypů

\ t

GHG aktivátor patří do skupiny ortomyxovirů obsahujících molekulu RNA. Je rozdělen do 3 sérotypů:

 • A - uznává se jako nejvíce virulentní. Je distribuován vodním ptactvem. Existuje více než 15 kmenů sérotypu A, z nichž nejnebezpečnější pro člověka jsou H1N1, H5N1 a H7N7.
 • B - má nižší mutagenní potenciál a je méně častý než sérotyp A.
 • C - virus influenzy ptáků, připsaný tomuto sérotypu, nemutuje, ale trvale si zachovává své znaky a vlastnosti. Ovlivňuje lidi, ptáky a zvířata, ale v případě uzdravení vzniká stabilní imunita.
 • Pozor! Virus rychle postihuje slepice a pokračuje. Doba inkubační doby málokdy přesahuje 3 dny.

  Fáze nemoci

  \ t

  Po proniknutí viru GHV do těla ptáka se patogeny rychle množí. Období mezi 1. a 2. stupněm je krátkodobé - 4-5 hodin, kdy dochází k zavedení patogenů do krve.

  Inspekce veterinářem na sýrový koláč

  \ t

  Virus způsobuje rozpad červených krvinek a šíří sevnitřních orgánů. Ve třetí fázi onemocnění reaguje tělo na vývoj protilátek. Poslední etapou je zotavení, po kterém je vytvořena imunita vůči onemocnění.

  Pozor! Pokud se imunitní systém ptáků nemůže vyrovnat s infekcí, smrt pochází z intoxikace.

  Formy průběhu onemocnění a symptomů, které jsou pro ně typické

  \ t

  Existují 3 formy průběhu ptačí chřipky - akutní, subakutní a chronické. První, nejnebezpečnější, obvykle končí ztrátou 80% populace za 3-5 dní od doby infekce. Symptomy akutní formy:

  • apatie, útlak, ztráta aktivity;
  • štíhlý pohled, ptáci se kroutí;
  • odmítnutí potravin;
  • silný žízeň;
  • sekreci hustého hlenového výpotku ze zobáku;
  • slzavost;
  • zelenohnědá podestýlka;
  • těžké dýchání, sípání;
  • černění hřebene a náušnic;
  • zdvih;
  • házení hlavy, přijímání nepřirozené polohy, křeče;
  • reakce na vnější podněty je slabá nebo chybí;
  • zvýšení tělesné teploty na 42 stupňů v počátečním stadiu onemocnění a prudký pokles na 30 stupňů v posledním stadiu.

  Pro subakutní formu jsou charakteristické stejné symptomy, ale jsou slabší . V tomto případě dochází k zotavení v 80% případů po přibližně 3 týdnech. Velmi vzácně se onemocnění vyskytuje v chronické formě, která je charakterizována slabým projevem symptomů a rozmazaným klinickým obrazem. Současně se sníží ložisko ložisek a skořápka vajec může být mírná.Tam je obecná úzkost.

  Diagnóza onemocnění

  Po zjištění příznaků úzkosti u jedné nebo více slepic je nezbytné potvrdit nebo vyvrátit diagnózu influenzy ptáků. Praxe ukazuje, že nemoc u drůbeže postupuje tak rychle, že ji lze diagnostikovat až po smrti. V padlých slepicích v krvi a tkáních se objevuje virus. Při patoatomickém studiu jatečně upravených těl ptáků jsou pozorovány četné krvácení ve vnitřních orgánech a plicní edém.

  Léčí nemoc a co dělat s nemocnými ptáky?

  Ptačí chřipka nebyla vyvinuta, protože kmeny jsou neustále upravovány. Ze stejného důvodu neexistuje účinná vakcína proti onemocnění. Pokud byl na farmě nalezen pták a po jeho pitvě je potvrzena diagnóza ptačí chřipky, musí být zlikvidována celá populace.

  Nápověda. Ptáci a drůbeží produkty jsou zničeny na speciálně určeném místě s použitím osobních ochranných prostředků.

  Využití kuřecích zvířat

  \ t

  Prevence šíření nákazy

  \ t

  V boji proti influenze ptáků hraje profylaxe obrovskou úlohu . Při detekci ohniska nákazy v jedné z farem v této oblasti oznámit karanténu. Zakazuje přepravu kuřat a jiné drůbeže a prodej drůbežích výrobků. V době karantény by zemědělci dobře hospodařících farem měli zcela izolovat své ptáky a přijmout tato opatření:

  • na obvodu souboru zemědělského podnikuděsí zařízení, která chrání škůdce před pronikáním do volně žijících ptáků a hlodavců;
  • denně ošetřovat drůbež a zařízení chloraminovým roztokem v koncentraci 3%;
  • zpracovávat hnízda kuřat a posadit se s roztokem kaleného vápna;
  • pracovníci v zemědělství začínají dostávat interferon nebo jiná antivirotika;
  • omezit přístup na farmu na osoby, které nejsou jeho zaměstnanci;
  • Nedovolte dětem, aby se přiblížily k volně žijícím ptákům, držely se dál od nádrží, kde se plavou kachny;
  • drůbeží výrobky získané z dobře provozovaných farem, podrobené tepelnému ošetření - vejce vaří 10 minut, maso - asi 1 hodinu.

  Pozor! Pro ochranu hospodářských zvířat před infekcí je nezbytné, aby byly všechny nově přijaté na území zemědělských kuřat po dobu 3 týdnů.

  Nebezpečný virus pro člověka?

  Osoba může být nakažena influenzou ptáků kontaktováním nemocné slepice. V tomto případě patogeny pronikají tělem přes sliznice očí nebo dýchacích orgánů. Nejnebezpečnější kmeny způsobují závažné komplikace a vedou ke smrtelným následkům - H1N1, H5N1 a H7N7.

  Pozor! Osoba se může nakazit influenzou ptáků pomocí slepičích vajec nebo masa, pokud tyto produkty nebyly podrobeny dostatečnému tepelnému ošetření.

  Cynismus této choroby spočívá v tom, že její příznaky se začínají projevovat v plném rozsahu, když virus již spadl do krve a rozšířil se do vnitřních orgánů. Boj s ním v této fázi je již neúčinný. Příznaky lidské infekce:

  • zvýšeníteplota až 39-40 stupňů, chlad, silné pocení;
  • bolest v krku, těsnost v těle;
  • slabost, ztráta chuti k jídlu;
  • kašel;
  • průjem, zvracení;
  • střevní krvácení z dásní.

  Jako celek se klinický obraz při infekci příliš neliší od příznaků obvyklé chřipky. Jediný rozdíl je v tom, že 4-5 dnů onemocnění se vyvíjí plicní edém. To často vede k fatálnímu výsledku.

  Naštěstí je ptačí chřipka u kuřat v Rusku nebo CIS velmi vzácná. V tomto ohledu však není nutné zanedbávat preventivní opatření. Nejdůležitější je pokusit se omezit kontakt mezi drůbeží a divokou zvěří a chránit kuře před infiltrací hlodavců, kteří se mohou stát nositeli infekce. V případě odhalování mrtvého nositele musíte dát jatečně upravenému tělu studii, aby se vyloučila diagnóza influenzy ptáků.