Infekce strumy u kuřat: symptomy a léčba

Při chovu drůbeže musí zemědělci často diagnostikovat škůdci v případě kuřat. Je nesmírně důležité včas odhalit patologii, aby se zachránilo nemocné zvíře. Začínající chovatelé drůbeže potřebují zjistit, proč kuře zvětšuje pytel na strumu a jak jí pomoci.

Kuře s velkou kozou

\ t
Obsah
 1. Poloha kozy u kuřat
 2. Příčiny zvýšené strupy u drůbeže
 3. Nesprávné potraviny
 4. Nemoci sáčku
 5. Příznaky napadení struma u kuřat
 6. První pomoc pro ptáky: čistící struma
 7. Rostlinný olej
 8. Roztok manganu
 9. Dietní výživa pro zánět strumy
 10. Léčba zoonotické kandidózy
 11. Metoda radikální léčby
 12. Prevence goitového zánětu

Umístění koz v kuřatech

Pony bag - tělo trávení kuřat. Ptáci nemají zuby, takže mletí a změkčování potravinových částic je způsobeno vylučováním vylučovaným žlázami strumy. Tato část jícnu je vybavena svaly, které podporují jíst v žaludku, kde je další proces trávení.

Zob se nachází v krční oblasti nad klíční kostí a mírně posunutý doprava. Je to zvětšená část jícnu připomínající nálevku. Zjistit, že z kuřete jednoduše, když je pytel plný jídla, je dobře testován prsty a podobá se míči.

U kuřete se ihned po jídle stane velký had, je to naprosto normální. Jak potrava postupuje do žaludkutělo se zmenšuje a stává se mírným. Důvodem k obavám by měla být situace, kdy je zvětšený pytlovitý pytel a palpace je pevná, ale kuře ho i nadále plní. To znamená, že pták cítí hlad, ale tok potravy do žaludku je obtížný kvůli zablokování strumy.

Příčiny zvýšené strupy u drůbeže

\ t

Zvýšení strumovky často vede k zablokování horní části jícnu v důsledku nesprávného krmení kuřat nebo onemocnění strumy. Mohou být způsobeny infekcí nebo zraněním.

Nesprávné potraviny

Častou chybou zemědělců je pravidelná distribuce krmiv. Dlouhá doba mezi jídly je nepřijatelná, protože hladoví ptáci jsou hozeni do potravin a doslova plni angrešt. Přetečení vede k poruchám trávení - potrava stagnuje v horním jícnu, začíná proces kvašení, který může způsobit zánět.

Kuřata krmící

\ t

Dalším důvodem, proč angrešt roste u kuřat, je pití špinavé vody a krmení obilí s nízkou kvalitou. Ve stagnující stojaté vodě množí patogenní bakterie, které způsobují zánět strumy. Nedostatek pitné vody je také nebezpečný - suché jídlo je špatně stravitelné, je závislé a nevstoupí do žaludku. K rozvoji patologického procesu přispívá také konzumace krmiva nebo zpožděných zrn, polykání větví nebo jiných úlomků.

Nemoci Goiterova sáčku

Kuřata často trpí kandidózou. Toto onemocnění je způsobeno plísněmi rodu Candida. Jsou neustálev ústní dutině ptáků, ale imunitní systém kontroluje jejich úroveň. Negativní faktory, jako je stres, nadchlazení, dysbióza, deplece, mohou vyvolat intenzivní růst patogenní mikroflóry. S kandidózou je horní část jícnu naplněna tekutinou, zatímco s ptákovým zobákem nepříjemně voní.

Pozor! Candidiasis, nebo drozd goiter, je smrtelná nemoc. Kuřata nezemřou z infekce, ale z dehydratace a vyčerpání, protože odmítají jíst a pít.

​​

Další problém, ve kterém se struma zvyšuje - natahování svalů zodpovědných za podporu jídla v žaludku. Taková patologie je častější u starších vrstev. Někdy se vyvíjí na pozadí jícnu, když padají uvnitř úlomky větví a jiných nečlenů.

Pozor! Pravidelné přetížení struhového sáčku s jídlem vede k protahování svalových vláken. Postupem času jeho stěny ztrácejí pružnost a trávicí proces je narušen - uvnitř potravin stagnuje, po kterém se vyvíjí zánětlivý proces.

Příznaky napadení struma u kuřat

\ t

První projevy patologie není vždy možné odhalit, protože pytlovina strupů u ptáků se po jídle vždy zvyšuje. Diagnóza je pro peří obtížná, zejména u takových plemen jako Pershotravneva nebo Pavlovsk. U těchto ptáků peří v oblasti krku a hrudníku roste velmi silně a podobají se obojku. Farmář by měl být opatrný, aby včas identifikoval problém.

Chováním kuřat je snadné určit blaho nositelů. Známky zánětu šedého zákalu jsou následující:

 • letargie, apatie, útlak - nemocný jedinec je držen odděleně;
 • špatná chuť k jídlu nebo úplné odmítnutí jídla a pití;
 • snížení motorické aktivity;
 • kuřata přestávají nosit vejce;
 • s hmatem krku v přední části je utěsnění kulatého tvaru;
 • zobáku, kyselý zápach se šíří;
 • úbytek hmotnosti.

V běžných případech má nemocné kuře potíže s dýcháním. Silný zánět je někdy doprovázen uvolněním ze zobáku žluté nebo jasné sekrece.

Po zjištění těchto příznaků chovatelé drůbeže nejprve zkoumají ptáka za účelem zablokování strumy metodou palpace, protože tato patologie se vyskytuje poměrně často.

Drůbež první pomoci: čistící husa

\ t

Zemědělci používají dostupné prostředky k čištění sáčku na strumu. Následující metody se používají pouze pro atony (okluze) horní části jícnu. V případě vývoje kandidózy nebo těžkého zánětu se používají jiné metody léčby.

Rostlinný olej

Bude nezbytné mít rostlinný olej - slunečnice, olivy nebo lnu, který je k dispozici drůbeží farmě. Je napsán do injekční stříkačky bez jehly a opatrně vstříkl 1-2 kostky do zobáku nemocného kuřete. Aby se obsah změkčil a začal postupně vstupovat do žaludku, budete muset masírovat oblast krku ptáka z přední strany světelnými pohyby.

Rostlinný olej pro ošetření kuřete

\ t

Roztok manganu

Naplněný žaludek lze snadno uvolnit z obsahu pomocí světle růžového roztokumanganistanu draselného. Pro jeho přípravu v 1 litru teplé vody rozpusťte 3-4 krystaly látky. Kapalina se zavádí do jícnu ptáka pomocí tenké trubice, která ji předmastí vazelínou. Najednou je nutné nalít asi 100 ml roztoku. Obvykle stačí dvě omývání k úplnému uvolnění sáčku ze stojatých potravin.

Po zákroku se pacient otočí hlavou dolů a při pokračujícím držení v této poloze provede masáž chodidla. Pohyby rukou by měly směřovat od hrudníku k hlavě. Téměř okamžitě začne obsah sáčku vystupovat ze zobáku.

Dietní výživa pro zánět strumy

Ptačí pacienti jsou vysazeni od ostatních na několik dní, protože nevyhovují obvyklé stravě. Do vyřešení problému s trávením nabízejí kuřáci snadná jídla:

 • mokré směsi;
 • máta z vařených brambor;
 • nasekanou kaši;
 • sýry s nízkým obsahem tuku;
 • vařené vejce.

Jako nápoj dejte teplou vodu a syrovátku. Také v nabídce drůbeže představila nízkotučné kefír v malých množstvích.

Léčba schistos kandidózy

\ t

Léčbu strumy u kuřat provádí Bayritol 10%. Lék se zředí - 0,5 ml suspenze se rozpustí v 1 litru vody. Terapeutický roztok je naplněn pitnou mísou. Pokud kuře odmítne pít, musí být lék zaveden do zobáku ráno a večer ve 2 ml. Je vhodné použít injekční stříkačku bez jehly. Průběh léčby pokračuje 5 dnů.

Pozor! Než začnete užívat léky, musí být struma zbavena nahromaděné tekutiny. Obsahujepatogeny. Za tímto účelem je pták obrácen a masírován naplněným kozím vakem.

2 hodiny po užití přípravku Batriela kuřáci dají lžičku přírodního jogurtu. Můžete ho přidat do mokrých směsí. Také v dávce nemocné drůbeže patří rostlinný olej. Podporuje změkčení a propagaci potravy v žaludku.

Metoda radikální úpravy

\ t

Chirurgický zákrok může být někdy nezbytný, pokud nelze strumu uvolnit z praní obsahu. To se stane, když se dovnitř dostanou tyčinky, ostré kameny nebo jiné velké předměty. Operaci provádí veterinární lékař. V přední části odkrývá tašku s gumičkou a vyčistí ji. Pak pták uvalí švy. Tento postup je bezbolestný, protože v strumě nejsou žádná nervová zakončení.

Pozor! Po operaci jsou ptákům předepsána antibiotika.

Prevence zánětu strumy

\ t

Je možné zabránit blokování a rozvoji napadení struma. Důležitou roli hraje krmení ptáků. Zemědělec musí správně sestavit stravu pro kuřata a dodávat potraviny včas. Další preventivní opatření:

 • kontrola kvality potravin;
 • zahrnutí nasekané zeleniny do stravy;
 • vitaminizace populace, aby byla zachována imunita;
 • slepice musí mít stálý přístup k čisté vodě;
 • instalace skořápek v drůbežárně;
 • přidání vody k pití jablečného octa k udržení normální mikroflóry.

Pozor! Pro zdraví drůbeže potřebujete procházku. Dopravce by měl být nejméně 2 hodiny denně čerstvýa pohybovat se aktivně.

Zoster je častým problémem u kuřat. Tato patologie často vede k smrti, takže je důležité pravidelně ptáky vyšetřovat, aby se včas odhalily rušivé příznaky. V počátečním stádiu pomáhá nemocným jednotlivcům - stačí uvolnit jícen z obsahu a dát dítě na dietu. Chirurgický zákrok může být vyžadován v případech náběhu.