Restaurování dřevěných oken: mistrovská třída s podrobnými fotografiemi Dřevěná okna Okna - výběr, montáž, opravy, provoz, plastová okna, dřevěná okna.

Ne všichni lidé jako plastová okna. Hrozná, časově náročná stará dřevěná okna nemají rád nikoho. Ale mohou být obnoveny? Protože vzhled dřevěných oken je lepší než plast.

V praxi není obnova dřevěných oken běžná, protože proces restaurování je velmi náročný na pracovní sílu a placení práce je obvykle srovnatelné s cenou nového plastového okna. Proto, pokud chcete rozpočet svého bytu, aby slušný vzhled dřevěných oken, je lepší mít trpělivost, minimální dostatečný nástroj, a provádět restaurátorské práce na vlastní pěst.

Obsah
 1. Nástroje a materiály pro obnovu dřevěných oken
 2. Počáteční fáze práce
 3. Hlavní problémy starých dřevěných oken jsou:
 4. Odstraňování starých nátěrů
 5. Odhad vhodnosti příčníku a rámu, odstranění a oprava problémových oblastí
 6. Montáž, tmel a broušení
 7. Rámové a okenní parapety
 8. Oprava geometrie
 9. Čištění kování, příprava pro nátěry
 10. Svorky
 11. Konečná fáze

Nástroje a materiály pro obnovu dřevěných oken

\ t
 • termofeny (stavební vysoušeč vlasů);
 • tvrdá špachtle šířka 25-40mm;
 • malý nůž s malým zubem (pro příčné řezání dřeva);
 • truhlářství;
 • šroubovák nebo vrták;
 • záď;
 • hladina bublin;
 • vrtačka kovová nebostromy o průměru 8 mm;
 • bukové kostry o průměru 8 mm;
 • vodotěsné lepidlo truhlářské PVA;
 • svěrky spojky (délka svorky musí umožnit upnutí fragmentu nebo jeho fragmentu na pracovní plochu) v množství nejméně dvou;
 • kladivo nebo kyivanka;
 • antiseptické;
 • akrylátový základní nátěr akrylový nátěr nebo olejové a olejové barvy;
 • pěnové válce o šířce 5,5 cm s držákem držáku a malým podnosem;
 • malá bruska nebo kus stejné dřevěné tyče a smirkový papír různých zrn - P40 , P100

  ;

 • truhlářská (s tajnou hlavou) pozinkované hřebíčky o délce 20 mm;
 • šrouby na strom v délce 35-45 mm;
 • bulgarka s lístky se zrny P40 , P100

  ;

 • tmel na stromě;
 • šindele;
 • šrouby 2,5х25 (víčko PZ1);
 • ochranné brýle, rukavice, respirátory.

Může být nezbytné (v závislosti na požadované hloubce restaurování): plán, další truhlářské studio (velikost, která vám umožní umístit kryt obálky), truhlářské sekáče.

Je velmi žádoucí mít na skladě zbytečné žáby stejné standardní velikosti. Pokud potenciálně zvážit možnost restaurování dřevěných oken, a zatímco jeden ze sousedů klade plast, neodmítejte myšlenku, aby se některé žáby v nej slušnějším stavu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vnějším žabám, které jsou nejvíce náchylné ke stárnutí.

Počáteční fáze práce

V počáteční fázi restaurovánídřevěných oken je nutné provést důkladnou prohlídku příčníku, parapetů a rámů. U některých oken je lepší nekomunikovat. Nejsnadněji obložená okna jsou vyrobena z masivního dřeva, zaprášeného olejem. Často se tato okna nacházejí ve starobylých budovách. V bytových domech SSSR je dřevo obvykle méně kvalitní, ale tato okna jsou výrazně mladší.

Obvyklý vzhled starého dřevěného okna vyžaduje obnovu.

Hlavní problémy starých dřevěných oken jsou:

 • velký počet vrstev nátěru, který způsobuje kluzký vzhled;
 • těsné nasazení žabek na rám a na sebe, výsledkem je relativně volný oběh vzduchu a velmi nízké tepelně izolační vlastnosti;
 • otočný úsek příčného a okenního rámu;
 • posouvání okna;
 • obtížné uzavření.
 • Odmítnutí z restaurování starých dřevěných oken se doporučuje v případě, že okna jsou silně šikmá, dochází k masivním zhrouceným plochám, na mnoha místech dochází k popraskání dřeva apod. Nejčastěji dochází k výrazným problémům s nižšími průřezy vnějších kanálů, stejně tak v místech, kde jsou instalovány spodní lišty. To je důvod, proč je velmi žádoucí mít v zásobě náhradní nemusíte stejný typ transom - z nich můžete získat "náhradní díly".

  Nejprve určíme, jak je sklo fixováno. Nejčastěji se jedná o pásový opar, někdy jen rozmazaný tmel. Tužky jsou upevněny malými hřebíčky, takže se snadno vyhodí silným nožem, dláto nebostandardní šroubovák. Při jejich odstraňování nezapomeňte sklo držet. Pracujeme úhledně, že sklo neprasklo.

  Odstraňte masku okna nožem nebo sekáčem. Příležitostně se setkáme s malými karafiáty, sklo nepadne ven. Jsou snadno odstranitelné kleštěmi.

  Po odstranění všech sklenic odstraňte nátěr.

  Odstranění starých nátěrů

  Při restaurování staré barvy z dřevěných oken by měla být zcela odstraněna. To je nejlepší udělat s konstrukcí vysoušeč vlasů (thermopistol). Předehřejte vysoušeč vlasů, dokud nebudou bubliny pryč. Aniž byste nechali vychladnout, ihned odstraňte nátěr špachtlí. Použití speciálních mycích prostředků pro nátěry není žádoucí. Vyplachování produkuje silný toxický zápach a vyžaduje určitou dobu expozice. Po nanesení se experimentálně stanoví doba potřebná ke změkčení staré barvy. To je obvykle 5-25 minut. Barvu začnete odstraňovat dříve - ještě to nezmäkne. Pozdě - zaschne znovu. Kromě toho výplach odstraňuje nátěr ve vrstvě. To znamená, že z jedné a téže sekce bude muset několikrát projít. Vysoušeč vlasů lze okamžitě odstranit na strom (s "lahodným" počtem vrstev).

  Odstraňování starých nátěrů termofenem.

  Ve starých oknech můžete často najít zakřivené tváře. Pro jejich čištění je plochá špachtle špatná. Pokud existuje mnoho oken, stojí za to vyrobit kus ocelového plechu (plátno stejné špachtle) speciální nástroj pro konfiguraci vašich oken.
  Po tkaní jahodRámová barva a žaluzie (pokud existují).

  Odhad vhodnosti příčníku a rámu, demontáž a oprava problémových oblastí

  Odstranění nátěru ze dřeva odhalí všechny skryté vady. Nemusíte se jich bát. Místní praskliny, malé shnilé oblasti podléhají opravě. Nejhorší ze všeho je, pokud se dřevo zcela (pro celou tloušťku) uvolnilo. Fragilní fragmenty musí být nahrazeny. Zřídka se stává, že nejproblematičtějšími místy jsou nižší rohy - hromadí vlhkost. Ve velmi starých oknech v takových místech, někdy úplně “jedl” celé kusy. Oprava těchto míst dřevěných oken je nejsložitější.

  Silně shnilá spodní část fragmentu.

  Silně rozpadlé a prasklé fragmenty.

  Pozorně věnujte pozornost spodní části rámu okna. Zejména na hranách (v rozích) a ve středu. Obvykle je nutné buď odříznout shnilé plochy nebo demontovat spodní část. Pokud nejsou žádné problémy - máte štěstí.

  Spodní okraj demontované části rámu okna.

  Pro kvalitativní obnovu žab je vhodné rozebrat je do samostatných částí. V budoucnu musí být vyleštěny, v rozích je prakticky nemožné to udělat, pokud je fragment složen. Demontáž se provádí odstraněním kovových rohů, které jsou připevněny ke šroubům a vyvrtány šrouby vrtákem 8 mm.

  Shcant - dřevěná kulatá tyč, osazená na lepidle v rozích spojů.

  Po vrtání lešeníFragment je snadno demontovatelný.

  Pokud jsou rohy žab v pořádku, neexistují žádné shnilé místa, nelze je rozebrat.

  Slepé oblasti jsou odstraněny sekáči a kladivem (Kievan).

  Odstranění zakořeněné oblasti.

  Po odstranění musí opustit oblast správného geometrického tvaru.

  Připravte si místo pro lepení vložky.

  Vyplníme ji vložením nezbytných velikostí a tvarů. Je velmi žádoucí, aby vložka byla vyrobena ze stejného dřeva a měla průvlak - velikost se zásobou ve směru, ve kterém může být brousena (alespoň ve směru od roviny fasády fragmentu). Pokud existuje fragment "dárce" (nebo jeho část), měli byste jej použít jako surovinu.

  Příprava vložky pro vložení.

  Nasaďte vložku na lepidlo. Upínací svorky.

  Držte jazýček pod upínacím tlakem až do vyschnutí lepidla.

  Po vysušení vyvrtejte vrták o průměru 8 mm a proveďte průchod, buk umístěte na stejné lepidlo. Počet snímků by měl odpovídat velikosti vložky.

  Dlouhé svícny se prodávají ve stavebních hypermarketech v podobě kulatých kulatin o průměru 8 mm s podélnými nasechkami. Délka je obvykle až 900 mm, můžete jednoduše zkrátit požadovanou délku.

  Po opravě problémových ploch dřevěných oken provádíme broušení těchto ploch, odstranění podtlaku. V tomto případě bude záložka ležetpřísně rovnou (v jedné úrovni) s povrchem příčníku.

  Kartáče na krájení.

  Broušení se nejlépe provádí bulharsky s nastavitelnou rychlostí otáčení při rychlosti kolem 3000 ot /min v okvětním lístku s velikostí zrna P40 nebo P60. Velká zrnitost je dána zbytky barvy a impregnací sušícím olejem, díky kterému se kruh s jemnějším zrnem velmi rychle zanáší.

  Montáž, tmel a broušení

  Po opravě problémových oblastí dřevěných oken antiseptizujeme dutinu sloučenin s ostnatými drážkami, suché. Následně spojíme díly tažným vlhkostí odolným lepidlem. S pomocí tesařského panoše sledujeme pravý úhel. Pro lepší kontakt je hrot s drážkou upnut svorkami. Vyschneme. Posílíme spoje s dřevěnými chrasty, instalujeme je na lepidlo v místě, které bylo dříve vyvrtáno.

  Malá drsnost může být vyhlazena dřevěným tmelem. Předčištěním smirkovým papírem, plochami prostorovými, impregnovanými základním nátěrem, suché. S malou špachtlí aplikujeme tmel, intenzivně ho vtlačujeme do nerovností.

  Spojení malých nesrovnalostí.

  Na koncích částí a v oblasti vložky (pokud se ukázalo, že její velikost je nepřesná) je nejvhodnější položit takto. Jasně vyplňte štěrbinu lepidlem na truhlářství, pak jej otřete pilinami. Po vysušení pokračujte do dokončovacího broušení.

  Rámy po broušení.

  Velikost brusného brusivazávisí na stavu transmu. V přítomnosti zbytků barvy nebo zabalené (tmavé) vrstvy je účelné použít velké brusivo P60. Odstraní požadovanou vrstvu. Dále používáme P100

  . Pokud je nakonec žádoucí, aby se povrch dostal do blízkosti lesklého povrchu, je dodatečně leštěn menším brusivem P180

  .

  Proces broušení dřevěných oken, zejména odstranění vrstvy, je velmi prašný. Je nemožné ho provádět v obytných prostorách. Proces poprášení může být do jisté míry vyrovnán konstrukčním vysavačem, který pracuje ve dvojicích s elektrickým nářadím, které má trysku pro odstranění prachu.

  Broušení se nejlépe provádí v nebytovém pokoji. Například v dílně nebo v garáži.

  Rám a parapet

  Je-li spodní část rámu dřevěných oken špatně shnilá, musí být odstraněna. Za tímto účelem se opíjíme uprostřed demontované části rámu a položíme malou fomku. Oslabený časový kus je obvykle snadno rozebrán. Odstraňte veškerý odpad pomocí vysavače, únikem hluboce pronikajícího nátěru.

  Položíme plochu stěny pod rám.

  Přezkoumáváme otevřený pohled na podélný okraj parapetu. Pokud je pod ní, je prázdnota, fouká se montážní pěnou.
  Při restaurování dřevěných oken je nová část rámu nejjednodušší ze dvou samostatných částí - hlavní a přídavná obložení nahoře. Za první vezmeme desku o tloušťce 50 mm, broušenou, rozřezanou na míru, hojně antiseptiruem. Proveďte montáž na lepidloskladu Například Knauf Perlfix. Složení by mělo být silné. Naplňte místo instalace, položte na horní část obrobku a naklepejte kámen tak, aby byla nutná nová sekce rámu.

  Po nanesení lepidla na několik míst podél délky obrobku zhotovíme otvory o průměru 12-16 mm s hloubkou 5-10 mm. Jejich umístění by mělo být takové, aby byly nakonec překryty překryty. Pak vyvrtejte 10 mm, abyste je vyvrtali do hloubky. Vrták 10 mm provede díru skrz tělo lepidla na stěně okna. Vybíráme vysavač kalu. V případě délky (obvykle 130-160 mm) zatlačte vyměněnou část desky s okenními kotvami o průměru 10 mm.

  Horní podšívka je vhodná k výrobě z podšívky, desek, pokovené desky v tloušťce 20 mm. Zavřeme vnější kmeny, vnější podélný konec (okraj) podšívky přitlačí k kmenům a upevní poslední buď na lepidle, nebo na nehty truhláře tajnou hlavou.

  ​​

  Spodní část rámu je vyměněna.

  Odstraňujeme parapety ze staré barvy. Ve většině případů je zobrazena podélná štěrbina, nejlépe je vyšívat a vyplňovat lepeným dřevěným trámem potřebné tloušťky, který je zabit kamennou zdí v této štěrbině pro celou hloubku.

  Jsou-li parapety ve velmi špatném stavu, musí být vyměněny. Nový okenní parapet pro restaurovaná dřevěná okna je nejjednodušší z nábytkového štítu minimálně 28 mm. Parapety by měly být vyříznuty ve stěně v hloubce nejméně 50 mm. Proto je kvalita řezání v těchtomíst, kde se nemůžete bát. Aby nedocházelo ke kontaktu s úhledným podélným diamantem, vyzvedněte požadovanou šířku v hypermarketu budovy. Montáž okenního parapetu se provádí také na lepidlové kompozici, ale díky řezání stěn již nejsou potřeba okenní kotvy.

  Oprava geometrie

  Korekce geometrie označuje jeden z nejobtížnějších typů výplní dřevěných oken. Změna geometrie jediného příčníku bude vyžadovat úpravu velikosti sousedního transomu a vyřešení problému přilehlého k rámu. Vraťme se k první fotografii tohoto článku:

  Okno je označeno zkreslením na pravé straně. Je jasně viditelný na středním horizontálním průřezu. Rozdíl byl 3 cm - je jasně viditelný pouhým okem.

  Korekce geometrie v tomto případě byla provedena zkrácením pravé svislé horní části příčníku na 3 cm. Chcete-li to provést, musíte analyzovat, oříznout, a pak udělat hrot pro spike-drážka úhlové připojení. Přesná výroba takového spojení je předmětem samostatného článku. V nejjednodušším případě provádíme řezy nožem, pak odstraňujeme tyčinky a kladivo (Kijanka), neustále se snažíme o bodec do drážky. Pak antiseptiruem, suché, naneste lepidlo, připojte, posílit houbu.

  Ve spodní části fragmentu vyvrtáme koláčky, upravíme jejich tvar ve tvaru rovnoběžníku na obdélníky (pomocí kosy), nastavíme nové koláčky. Doporučuje se zesílit celý příčník kovovými rohy, na které jsou upevněnymalé šrouby. Musíte je nainstalovat z neviditelné strany žab.

  Po korekci geometrie předpětí již neexistuje.

  Není neobvyklé, jako je tomu v tomto případě, s přihlédnutím k výměně spodní části rámu pod spodním příčníkem. Nelze ji vždy odstranit nahrazením spodní části rámu. Provádíme zvýšení výšky příčníku.

  Makeup frappe.

  Rámování se provádí lepením tyče o něco větší tloušťky a šířky (co by bylo pro vakuum) než štěrbina. Tyč je přitahována šrouby na lepidle. Po vysušení zašroubujte šroubovák, otvory pod nimi, vyvrtejte 8mm vrták a nasaďte šrouby na lepidlo. Pak jsme se broušení.

  Po vybudování se rozdrtíme tak, aby bylo vše na úrovni.

  Konečné upevnění výšky fragmentu se provádí letadlem, které se neustále snaží překonat na svém místě. Stejně (pokud je to nutné) můžete zvětšit šířku, stejně jako odstranit poměrně širokou štěrbinu štěrbiny.

  Po montáži zkontrolujeme malou hladinu bublin pro správnou instalaci.

  Rámování s korigovanou geometrií je nastaveno na úroveň.

  Čištění kování, příprava na nátěry

  Při obnově starých oken bude pravděpodobně snahou o nahrazení kování fiasko. Závěsy, západky a pera těchto dob se velmi liší od toho, co nyní leží na policích obchodů. Do jisté míry to platí i pro okna Sovětského svazu.

  Vlevo je západka z 19. století, vpravo je moderní.

  Problémy mohou vzniknout v důsledku nedostatku zácpy na roletách - nebyly dlouho uvolněny. V tomto případě můžete kombinovat podložku pod zavěšeným zámkem s háčkem.

  U okenic není žádoucí používat pouze háčky nebo západky - nedostatečně spolehlivé. Uzamykací mechanismus musí být takový, aby mohl být zavěšen vnějším nožem.

  Chcete-li odstranit nátěr z kování, umístěte ho na zapálený plynový hořák.

  Spálené kovové kování pro odstranění starých nátěrů.

  Přehřátí staré barvy s otevřeným ohněm nakonec povede k mírnému vznícení - tento proces musí být pod neustálou kontrolou!

  Stará barva z topení se rozsvítí.

  Opláchněte, dokud nebude barva zcela zhnědlá, potom vyjměte kování s kleštěmi nebo roztoči a vhoďte do kovové nádoby se studenou vodou. Po ochlazení se zbytky zušlechtěného nátěru snadno odstraní kovovou žínkou pro mytí nádobí.

  Po umytí kování okamžitě vysušíme pomocí vysoušeče vlasů, doporučuje se opláchnout rozpouštědlem (aby se zabránilo korozi).
  Příprava doplňků k barvení spočívá v tom, že se všechny kovové prvky opatří akrylovým smaltem na bázi acetonu z patrony.

  Pokud kovové prvky nepokryjí sklovinu na bázi vody, pak se velmi brzy objeví koroze, když jsou nátěry rozpustné ve vodě natřeny.

  Dřevěné povrchyAkrylátový základ nanášíme hlubokým pronikáním - pod akrylovou barvou nebo vysychajícím olejem pod olej. Zde je třeba poznamenat, že sušení a potahování olejové barvy vyžaduje dlouhou dobu schnutí. Proto se doporučuje zaměřit se na akrylovou verzi. Je rychle suchý, má vodní bázi (netoxický), nepáchne.

  Brýle

  Očistěte sklo od zbytků tmelu a jiných nečistot. Veškerá práce se provádí v silných rukavicích, aby se zabránilo řezům. Při demontáži a praní je pravděpodobné, že všechny sklenice zůstanou nedotčené. Je lepší neházet velké fragmenty najednou, mohou být užitečné pro řezání okenních skel.

  Krájecí sklo.

  Sklo s pozinkovanými hřebíky se střižem a spojovacím materiálem v délce 20 mm. S pomocí stoličky a nože s malým zubem, seřízneme předem antisepted, uzemněné a natřené ve dvou vrstvách polyesteru.

  Řezání šindelů ve svahu.

  Na křižovatce podél obvodu sousedního skla naneste akrylový tmel. Nasaďte sklo, jemně jej zatlačte po obvodu a ujistěte se, že upínací tlak tmelu je po celém obvodu rovnoměrný. To zajistí těsnost. Pak necháme šindele. Pokud se pak rozdělí, musí se provést předběžný otvor s vrtákem 1,5 mm. Krok nehtů 10-15cm. V rozích rolet se vyplní tmelem. Po vysušení odřízněte přebytek mokrým nožem.

  Instalujeme sklo.

  Klobouky na nehty mohou být v případě potřeby natřeny bavlněnou hůlkou.

  Konečná fáze

  V závěrečné fázi restaurování dřevěných oken natíráme minimálně dvě vrstvy (obvykle tři) pomocí pěnového válce. Na těžko přístupných místech (v rozích) můžete použít malý kartáč. Po sušení nastavíme malé tužkové šrouby a západky.

  Utěsnění přilnavosti fragmentu se provádí lepením na okenním rámu a tenkostěnnou vazbou elastických samolepicích tmelů. Tloušťka tmelu se volí lokálně.

  Všechna přilehlost musí být utěsněna.

  Je vhodné věnovat pozornost (pokud je to nutné) svahů.

  Nakloňte svahy.

  Obracíme se na místo uzávěru (pokud byly).

  Starověká okna často opatřená žaluziemi. Vypadají zajímavě v interiéru. Obnova okna je podobná výše popsanému procesu.

  Zbývá se rozetřít sklo a vaše obnovené dřevěné okno získalo druhý život.