Schéma výsadby bílého zelí v otevřeném terénu

Správné schéma výsadby bílého zelí je hlavní podmínkou pro získání vysokých výnosů této zeleninové plodiny. Zde se bere v úvahu volba vhodné plochy pod lůžky, dodržení načasování a geometrie výsadby, péče o vznik sazenic a řada dalších důležitých bodů. Dodržování těchto nuancí je navíc stejně důležité pro velké zemědělsko-průmyslové podniky i pro soukromé pozemky.

Sazenice zelí v postelích

\ t
Obsah
 1. Vlastnosti bílého zelí, stručný popis
 2. Pěstování: jak, kdy a v jakém režimu pěstování zelí
 3. Volba lokality v oblasti se sazenicemi a přípravou půdy
 4. Při výsadbě sazenic bílého zelí v zemi?
 5. Režim výsadby zelí
 6. Péče o kulturu
 7. Ochrana před škůdci
 8. Sklizeň

Vlastnosti bílého zelí, stručný popis

Zelí patří k nejoblíbenějším pěstitelským plodinám na celém světě. Některé historické zdroje argumentují, že tato zelenina byla kultivována ve třetím tisíciletí BC. Od té doby se popularita výrobku jen zvýšila, stejně jako počet odrůd kultury samotné, mezi nimiž v bývalém Sovětském svazu nejžádanější bílá-sledoval odrůdu.

Bílé zelí je rostlina s dvouletým vývojovým obdobím. Během prvního roku života se na listech tvoří kulaté, eliptické nebo protáhlé captcha (v závislosti na odrůdě).které akumulují živiny, stopové prvky, vitamíny a vlhkost, nezbytné pro další vývoj keře. V druhém roce zahájí závod akupunkturní rameno. Na něm vyrůstají žluté květenství, které se po opylování transformuje na lusky se semeny.

Mezi biologické vlastnosti bílého zelí patří tyto body:

 • Průměrná výška keře této plodiny je 30-50 cm. Zárodky mohou růst až do 160 cm.
 • Hmotnost kukačky se pohybuje od 300 g do 4 kg.
 • Doba zrání hlav se pohybuje od 80 do 150 dnů v závislosti na odrůdě.
 • Vidlice jsou tvořeny zaoblenými listy. Každý list má na povrchu voskovou desku, na okrajích může být hladký nebo zvlněný.
 • Optimální teplota pro růst kultury - 13-18 stupňů. Kromě toho, rostlina také potřebuje dostatek vlhkosti a dobré osvětlení po celý den, aby plně rostla rostlina.

Taková zelenina je velmi ceněna při vaření. Používá se čerstvý, kvas, používá se v různých salátech, polévkách, teplých jídlech. Pro tělo zelí je užitečné, protože vysoký obsah vlákniny a vitamínů C, B, A. Kromě toho také obsahuje fosfor, draslík a řadu dalších stopových prvků.

Pěstování: jak, kdy a v jakém režimu pěstování zelí

Pěstování bílého zelí se provádí sazenicemi nebo bez semen. Každý z nich poskytuje jasnou agrotechniku, která zahrnuje:

 • optimální volba pozemku pod lůžky;
 • Zvláštní podmínky pro výsev semen;
 • řádná péče o sazenice;
 • dodržování jasného plánu výsadby do otevřené půdy;
 • řádné čištění a skladování pecí.

Výsadba sazenic v otevřeném terénu

\ t

Výběr místa na pozemku pod sadbou a přípravou půdy

\ t

Správně zvolená plocha pod lůžky významně zjednoduší péči o plodiny a zvýší její výnos. Na místo vykládky zelí jsou požadovány následující požadavky:

 • jílovitá nebo hlinitá půda (na půdě s rostlinami písčitého typu také roste, ale dává méně úrody);
 • neutrální úroveň kyselosti půdy;
 • nepřítomnost vysokých budov a stromů na místě, které by jej mohlo stínit;
 • Je vhodné zasadit výsadbu zelí, kde byla cibule, rajčata, brambory nebo okurky pěstovány v minulých sezónách.

Je také třeba poznamenat, že přispívá k vysokým výnosům hnojení půdy na podzim. Během této doby se do půdy přidává superfosfát v objemu 60 g na metr čtvereční. Také se doporučuje používat močovinu a chlorid draselný. Takovou směs si můžete vyrobit sami, nebo si můžete koupit hotová hnojiva v obchodech.

Nápověda. Aby se snížila kyselost půdy na podzim, je také sypána páleným vápnem. V těžké půdě se přidává písek. Po provedení všech potřebných přísad musí být místo vykopáno.

Při výsadbě sazenic bílého zelí v zemi?

Při provádění metody pěstování sazenic pěstování zelí je nutné přesně vědět, kdy zasadit rostliny v otevřeném terénu. Termíny v tomto případě jsou mnohév závislosti na obecných podmínkách dosažení odrůdy:

 • Brzy zelí. Vypouštění této vegetace probíhá od druhé poloviny dubna. Před začátkem srpna tak dozrávají hlavy.
 • Střední odrůdy. V druhé dekádě května se doporučuje umístit je na postel.
 • Pozdní odrůdy. Tento druh kultury je zasazen v posledních květnových dnech. Sklizeň se tedy provádí již na podzim.
 • Obecně platí, že pro pěstování sazenic zelí ze semen trvá 55 dnů. Sazenice jsou připraveny k přistání, když se objeví na několika plnohodnotných listech. Kromě toho by měla být výška takové rostliny nejméně 15 cm.

  Období připravené k přistání

  \ t

  Režim výsadby zelí

  \ t

  Při výsadbě by vegetace měla dodržovat určitý režim. Dodržování minimálních doporučených vzdáleností mezi křovinami poskytne rostlinám dostatečnou výživnou plochu, která následně pozitivně ovlivní jejich růst.

  Výsadba sazenic podle jednoho z těchto režimů:

 • Brzy zelí. Řady jsou od sebe vzdáleny 40-45 cm a mezi sousedními pouzdry v řadě necháváme mezeru 30 cm.
 • Střední odrůdy. Řádkování - 60-70 cm. Vzdálenost mezi sousedními pouzdry by neměla být menší než 50 sm.
 • Pozdní druhy. Při výsadbě takové vegetace jsou řady umístěny ve vzdálenosti 60-70 cm. Intervaly mezi jednotlivými elektrárnami jsou však zvýšeny na 65 sm.
 • V případě výsadby bez výsevu se režim tvorby otvorů na lůžku nemění. Každá díra je naskládána se 4 semeny. Byrozsah jejich klíčení, nejslabší výhonky jsou odstraněny.

  Výsadba zelí je žádoucí strávit na zamračený den. Pre-made prohloubení nalít 0,7-1 litrů teplé vody. V případě výsadby sazenic je každá sazenice přenesena do vrtu s kusem země. Rostlina zasadit do jámy tak, aby první list byl jasně nad povrchem země. Pak je půda kolem kořenového systému mírně zkroucena a na horní části mokré vrstvy posypeme suchou půdou.

  Po přistání musí být zemní vrstva mezi řadami uvolněna. Tento postup zvýší tok kyslíku do kořenů vegetace.

  Péče o kulturu

  Další zárukou vysoké produktivity výsadby zelí je řádná péče o tuto vegetaci. Zahrnuje následující body:

  • Vysoce kvalitní osvětlení lůžek.
  • Pravidelné zavlažování.
  • Uvolňování lůžek a překrývání.
  • Krmení.
  • Boj proti škůdcům.

  Osvětlení

  Jak již bylo uvedeno dříve, v blízkosti místa by neměly být žádné předměty, které by pokryly vegetaci ze slunce. Ale při výsadbě sazenic, pokud je sledováno nadměrné teplo, je lepší zakrýt klíčky filmem tak, aby listy nebyly spáleny. Vezměte si to postupně během několika dní, kdy se sazenice používají a žijí v zemi.

  Zavlažování

  Frekvence zavlažování zelených záhonů do značné míry závisí na povětrnostních podmínkách léta. V suchém, horkém počasí je kultura zavlažována častěji, s vysokou vlhkostí - naopak. V průměru se zavlažování provádí jednou týdně.

  Zelínapojena výlučně večer

  Zelí zavlažované výhradně večer. V tomto případě je spotřeba vody v prvních 2 týdnech po výsadbě sazenic do otevřeného terénu 6 litrů /čtvereční. m. Na konci stanovené doby se objem kapaliny zvýší na 15 l /sq. m. Od pokládky kokpitu je průtok až 10 litrů pod každým pouzdrem.

  Pozor! Pro zavlažování můžete použít vodu přímo z kohoutku nebo studny. Sbírá se v nádobách, ve kterých se předváží a zahřívá. Nedoporučuje se zalévat vegetaci vodou, jejíž teplota je nižší než 18 stupňů.

  Uvolnění a převrácení

  Uvolnění půdy musí být provedeno povinně. Je nesen motikem, šlehající horní vrstvu zeminy hluboko 7-10 cm. Můžete to udělat po zalévání, alespoň jednou za 15 dnů. Souběžně s uvolňováním se z lůžka odstraňují plevele.

  Koagulace je dalším důležitým bodem péče o bílé zelí. To umožňuje posílit a vyrovnat stonek keřů, poskytuje vzhled dalších kořenů, díky kterým rostlina absorbuje více vlhkosti a živin z půdy.

  Ponoření se provádí po dešti nebo bezprostředně po dokončení zavlažování. Pro rané odrůdy je zapotřebí jednoho postupu - v červnu před začátkem vaječníků volů. Pro střední a pozdní odrůdy je další 1-2 kola s intervalem 20-30 dnů.

  Krmení

  Pro dosažení maximálního výnosu musí být rostlina krmena. Provádění hnojení půdy po výsadbě sazenic třikrát:

 • První obvaz je asi dva týdny poté, co byly semenáčky přeneseny do otevřeného terénu. V té době se do země ukládají sklady bohaté na dusík. Nejlepší možností pro první krmení je roztok, který obsahuje 10 litrů vody, 20 g superfosfátu, 10 g chloridu draselného a 10 g močoviny. Všechny složky se důkladně promísí a nalijí se do 0,5 litru obsahu pod každou křivku.
 • Podruhé se půda oplodní po 15 dnech po prvním zákroku. K tomu se použije následující složení: 10 litrů vody, 0,5 litru tekutého kravského hnoje, 15 gramů přípravku Kemira nebo podobného hnojiva, 30 gramů nitrofoski. Průtok kapaliny je 1 litr pro každé pouzdro.
 • Poslední hnojení se provádí 10 dní po předchozím. K tomu použijte 1 litr tekuté krávy, zředěné 10 litry vody. K roztoku se dále přidá 30 g superfosfátu. Výsledná hmota se rozdělí na ploše 6-8 litrů na metr čtvereční.
 • Uvedené způsoby krmení se mohou lišit, stejně jako složení použitých hnojiv. Pro pozdější odrůdy je tedy povoleno ještě jedno krmení, které se provádí 3 týdny před předpokládaným datem sklizně.

  Ochrana před škůdci

  Přistání bílé zelí je často napadeno škůdci. Největší poškození plodiny je způsobeno následujícími faktory:

  Stopa motýlkových lopatek

 • Housenka motýlů a lopatek. Takový hmyz velmi rychle ničí listy kultury. Insekticidy nebo lidové metody pomáhají v boji proti nim. Mezi nimi je postřik křovin s infuzí, vařené s 2 kg čerstvéhoStonky rajčat, dušené v 5 litrech vroucí vody.
 • Puchýře s křížovými květy. Ve velkém množství může hmyz také způsobit značné poškození plodiny. Následující složení napomůže vyděsit škůdce: 10 litrů vody, 200 gramů popela, 200 gramů tabáku, 50 gramů komerčního mýdla. Tento roztok postříkal listy zelí.
 • Jablka. Tento druh hmyzu nasává šťávu z listů, což v důsledku toho rychle vybledne. Ocet, který se ředí v kbelíku s vodou, je účinný v boji proti škůdci. Tam přidejte 50 g mýdla a spreje.
 • Pomoc. Stojí za zmínku, že nakoupené insekticidy jsou mnohem účinnější při ničení škodlivého hmyzu. Ale před jejich použitím se doporučuje jít, když lidové metody nefungují.

  Sklizeň

  Sbírka zralých zelených kánoí má také řadu funkcí. Jejich dodržování pomůže udržet sklizeň déle v zimě a nezkazí chuť listů. Při provádění postupu se berou v úvahu tyto body:

  • Zavlažování plodin je přerušeno 2-3 týdny před plánovanou sklizní. Tím se zabrání popraskání hlav.
  • Sklizeň se provádí za suchého slunečného dne.
  • Zastřihněte svíčky akutním nožem tak, aby stále měly 3-4 cm kocheriigi a některé zvlněné listy.
  • Pokud hlavy spadnou pod bod mrazu, čištění by mělo být odloženo na 4-5 dnů, dokud nebudou rozmrazeny. Při pokládce vidliček pro skladování zmrazené, rychle začnou hnit.

  Důležité! Po řezání jsou všechny vidlice umístěny na ulici na dřevěných deskách, kde jsousuší se několik hodin. Dále, z obecné hmoty, jsou odebrány poškozené a nedostatečně husté hlavy a všechny ostatní jsou převezeny na místo zimního skladování (garáž, sklep, stodola).

  Bílé zelí slouží jako jedna z hlavních složek národní kuchyně postsovětských zemí. Kvůli takové popularitě se kultura pěstuje téměř v každé zahradě. Ale ne všichni letní obyvatelé, praktikující toto povolání, jasně dodržují zavedené zemědělské stroje. Dodržování správného schématu výsadby zelí a hlavních bodů péče může významně zvýšit jeho výnos.