Holandské odrůdy bílého zelí

Zelí v zahradníci byl populární od starověku. Taková zelenina byla vždy žádaná ve vaření a je součástí mnoha domácích jídel. K dnešnímu dni je kultura reprezentována obrovským výběrem odrůd a někdy je obtížné se v ní orientovat. V tomto případě odborníci doporučují věnovat pozornost různým holandským odrůdám bílého zelí. Jsou odolné vůči drsným klimatickým podmínkám, odolávají mnoha chorobám a škůdcům, dávají dobré sklizně.

Holandské odrůdy bílého zelí

\ t
Obsah
 1. Přehled odrůd zelí holandského výběru
 2. Časné zrání
 3. Holandské druhy zelí střední třídy
 4. Pozdní odrůdy holandského zelí
 5. Vlastnosti pěstování nizozemských odrůd
 6. Výhody a nevýhody zelí holandského původu
 7. \ t

Přehled odrůd zelí holandského chovu

\ t

V moderní realitě jsou hlavním zdrojem secího materiálu na světovém trhu holandské společnosti. Bílé zelí v tomto proudu představuje obrovské množství odrůd. Pro pohodlí, v závislosti na zralosti, mohou být rozděleny do tří hlavních typů:

 • Časný pokles.
 • Střední třída.
 • Pozdní.
 • Časné zrání

  \ t

  Odrůdy s minimální dobou zrání nejsou zpravidla skladovány po dlouhou dobu. Toto zelí se pěstuje pouze pro použití v salátech a čerstvém masuformu. Kromě toho, rané odrůdy s nadměrným zalévání jsou často popraskané, a jejich listy jsou měkké a ne křupavé, jako v jiných odrůd.

  Mezi nejoblíbenější rané holandské odrůdy patří:

  • Mušketýři.
  • Farao F1.
  • Rezistor.
  • Bingo.
  • Parel.
  • Python.

  Mušketýr

  Zrání hlavy odrůdy má ideální kulatý tvar. Zvlněné listy jsou natřené světle zelenou barvou. Hmotnost zralé řádky je 1-1,3 kg. Plná vegetační doba rostliny trvá 55 dnů od doby výsevu.

  A navíc, mušketýr, na rozdíl od jiných ranných zelí z Holandska, není tak náchylný k praskání. Kromě toho, pokud jde o skladování, on přechází mnoho dalších odrůd.

  Farao F1

  Hybridní F1 hybrid je považován za relativně nový. Ale i přes to, on je rychle získává popularitu mezi domácí zahradníky.

  Předkládané zelí této odrůdy se zaoblenými řádky, jejichž hmotnost dosahuje 3-4 kg. Na řezu je téměř bílá. Krycí listy se liší tmavě zelenou barvou. Jsou posety velkými, ale měkkými žilkami.

  Hybridní F1 Faroe

  Doba zrání hybridu je 65 dnů.

  Rezistor

  Rezistor F1 je podobně jako mušketýrské zelí. Tvar sovy v zelenině je také kulatý. Jejich hmotnost v průměru je 1-1,2 kg. Identické v nich a termíny zrání. Hybrid je kompletně po 55 dnech po sazenicích.

  Je třeba rovněž poznamenat, že tato odrůda prokázala svou vysokou odolnost vůčirůzné nemoci kříže, zejména fuzariózy.

  Bingo

  Podle odrůdy je tato odrůda podstatně nižší než u jiných časných zrání. Při plném zrání hlavy trvá 160 dnů. Ale takové dlouhé období pěstování zelí kompenzuje jeho chuť, dlouhou trvanlivost (až 9 měsíců) a vysoké výnosy, které za vhodných podmínek dosahují hodnoty 3,8-4,5 kg /m2. m.

  Okurky jsou okrouhlé plodiny, jejichž hmotnost dosahuje 1,5-2 kg. Barva listů se pohybuje od jasně zelené až po směs zelené a šedé. Jejich povrch je pokryt hustým voskovým květem.

  Parel

  Zelí Parel je obzvláště oblíbené v regionech s obtížnými klimatickými podmínkami. Často se pěstuje na severu Ruska. Termín zrání kultury je asi 60 dnů.

  Pro hlavy jsou charakteristické tyto rozlišovací znaky:

  • hmotnost - od 1,2 do 2 kg;
  • Tvar vidlice - kulatý, mírně protáhlý;
  • barva zakřivených plechů a střih dlážděné kostky - světle zelená;
  • listy jsou zvlněné a mají mírnou voskovou desku.

  Kromě studené, Parel také dobře snáší akumulované pěstování a je charakterizován zvýšenou odolností vůči mnoha chorobám.

  Python

  Zelí Python patří do středověku. Vegetativní doba kultivace je 125-130 dnů. Pokud je kultura pěstována v příznivých podmínkách, pak výnosové odrůdy dosahují 5 kg z každého čtverečního metru lůžek.

  Kozy mají kulovitý tvar. Jejich hmotnost dosahuje 2-2,2 kg. Vrchol vidlice je pokryt šedozelenými listy.

  Nespornou výhodou Pythonu je, že všechny keře dozrávají téměř současně.

  Holandské odrůdy zelí ve středním věku

  \ t

  Tyto odrůdy holandského zelí rostou mnohem déle než výše uvedené jakosti. Liší se však hustější, ostřejší konzistencí listů, což je důvod, proč jsou široce používány v recyklované formě.

  Mezi nejoblíbenější odrůdy středního věku patří:

  • Rinda F1.
  • Pásový traktor F1.
  • Donar F1.
  • Langdeyeker.

  Rinda F1

  Rind Hybrid F1 dozrává 80. den po přesunu sazenic do otevřených lůžek. Čerpadla tohoto typu jsou kulatá, váží asi 4 - 6 kg a vyznačují se hustotou a kulatým tvarem zásuvek. Na řezu jsou nažloutle bílé. Krycí listy mají tmavě zelenou barvu.

  Hyundai Rinda F1

  Pokud jde o použití, hybrid se vztahuje na univerzální. Listy zelí se konzumují čerstvě restované. Skladovatelnost sklizně je 3-4 měsíce.

  Pásový traktor F1

  Zralý Krutikyser ve 120 dnech od okamžiku, kdy se na místě vyskytují sazenice. Hlavy dosahují 3-4 kg, za předpokladu, že mají kulatý tvar a světle zelenou barvu. Střední hustota v ořechu.

  Takový hybridní z hlediska aplikace patří také mezi univerzální. Správné hlavy jsou skladovány po dobu 7-8 měsíců. Kromě toho přínosy této odrůdy zahrnují také vysokou odolnost vůči křížově opylovaným onemocněním a nepříznivým povětrnostním podmínkám.

  Donar F1

  Hybrid Donar se často pěstuje, kdykoli je to možnédlouhodobé skladování hlav. Kočky této plodiny jsou schopny ležet bez hniloby až 8 měsíců. Zelí je kulatý řádek správného druhu. Listy jsou natřeny šedozelenou a hojně pokryté voskovým květem. Taková zelenina se používá pro čerstvé potraviny, jako součást teplých jídel a pro kynutí na zimu.

  Langdeyeker

  Od doby vykládky původního nizozemského semene na zem až do úplného zrání hlávek trvá 120 až 135 dní. Kultura sama o sobě není snadná péče a dlouhá životnost.

  Vidlice v druhu jsou husté, kulaté, pokryté jasně zelenými vlnitými listy. Váha kaukazanu dosahuje 3 - 4 kg, při řezu je barva zeleniny nažloutlá. Hlavy se používají v recyklované a čerstvé formě.

  Maximální výnos odrůdy je 10 kg /m2. m.

  Pozdní odrůdy holandského zelí

  \ t

  Pozdní zelí z Holandska má nejdelší dobu zrání. Zpravidla se zasadit na začátku nebo uprostřed jara, a sbírat již v předvečer nebo po nástupu prvních mrazů.

  Na rozdíl od zdlouhavého procesu pěstování předpokládají tyto odrůdy dlouhou trvanlivost v suterénu, jakož i odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a chorobám. Kromě toho jsou listy zelí těchto druhů nejkřehčí, husté, bohaté chuti.

  Mezi nejoblíbenější holandské odrůdy v kategorii pozdního podzimu patří:

  • Galaxie.
  • Furios.
  • Portál.
  • Bartolo.
  • Fundaksi.

  Galaxie

  Zelí odrůdy Galaks při plném zrání dosahuje hmotnosti 4-6 kg. Vegetativní doba kultivace trvá 130-135 dní. Samotná hlava je kulatá, šedavě zelená, hustá. Listy obsahují velké množství kyseliny askorbové, vhodné pro použití v syrové a zpracované formě.

  Tento druh je odolný proti drsnosti. Kromě toho je plodina uložena po dobu 10-12 měsíců.

  Furios

  Hlavní výhodou zelí Furios jsou tenké, ale jemné a křupavé listy, které se vyznačují dobrou chutí. Termín zrání hlav je 125-130 dnů od okamžiku prvního schodiště. Hmotnost každého klasu - 3-5 kg, barva hlav je světle zelená.

  Hybridní kabina Furios

  Furios zahrnuje vysoké výnosy, stejně jako šedou hnilobou hnilobou a fuzariózou.

  Portál

  Všestranný hybrid, který je stejně vhodný pro zpracování i pro hrubé použití. Hmotnost každé hlavy dosahuje 6 kg. Stejně jako ostatní pozdní odrůdy, Portoula má dlouhou životnost.

  Bartolo

  Pro zrání hybridů musí být Bartolo F1 mezi 165 a 175 dny. Jsou protáhlé a malé velikosti. V průměru každá hlava roste na 1,5-2,2 kg. Kanály jsou poměrně husté a pokryté šedozelenými vlnitými listy s tenkými žilkami nahoře.

  Výnos druhu dosahuje 5,7 kg /m2. m. Současně v procesu růstu není kultura náchylná k šedé hnilobě a různým bakteriím. Takové zelí udržuje až do příští sklizně.

  Fundaksi

  Od doby prvních semenáčků až po úplné zrání volů trvá od 130 do 140 dnů. Zralé swingers váží až 6 kg. Liší se šedozelenou barvou a hustou texturou. Listy jsou tenké a naznačují měkké žíly. Křeslo u hlavy je krátké.

  Tato rostlina se vyznačuje vysokou odolností proti fuzarióze a šedé hnilobě. Hybrid je navíc odolný proti poškození z třásně. Je třeba poznamenat, že vysoké výtěžky takové kultury poskytují pouze s bohatou zálivkou.

  Vlastnosti pěstování holandských odrůd

  \ t

  Nizozemské odrůdy zelí jsou odolné vůči chorobám a nenáročné z hlediska péče. Přesto musí být dodrženy určité podmínky v procesu pěstování. Patří mezi ně následující body:

  • Zelí vysazené v těch oblastech, kde v posledních 3–4 sezonách nerostly jiné kříže;
  • lůžko by mělo být dobře osvětleno po celý den;
  • zavlažování se provádí v závislosti na odrůdě jednou za 1-1,5 týdnů;
  • hnojit v půdě měsíčně;
  • Některé druhy zelí z Holandska potlačují plevel v posteli, pro všechny ostatní je nutné provádět pravidelné plevele;
  • uvolňování horní vrstvy půdy se provádí jednou týdně;
  • při pěstování zeleniny v semenáčcích, když jsou přesazeni do otevřeného terénu, se do půdy přidávají růstové stimulátory;
  • Herbicidní léky se pěstují na začátku vegetace rostliny.

  Pozor! Při nákupu semen je povinné studovat, jak se doporučuje každý z nich pěstovatzvláštní druh. Samostatné odrůdy s pozdní splatností jsou určeny k výsevu přímo do otevřeného terénu, zatímco jiné poskytují velké plodiny pouze při pěstování přes sazenice.

  Insekticidy se pěstují ihned po výsadbě sazenic v otevřené půdě nebo po několika týdnech. Nemoci neléčí nizozemské odrůdy, protože jim již mají vysokou odolnost.

  Výhody a nevýhody holandského původu zelí

  \ t

  Bílé zelí holandského chovu je populární po celém světě, včetně Ruska. Důvodem jejich poptávky jsou výhody, které mají ve srovnání s domácími odrůdami a hybridy. Patří mezi ně:

  • dobrá chuť a měkká, atraktivní struktura listů;
  • univerzálnost mnoha odrůd z hlediska použití;
  • velké velikosti hlavy, jejichž průměrná hmotnost dosahuje 4-5 kg;
  • vysoké výnosy, které v jednotlivých odrůdách dosáhly až 10 kg /m2. m;
  • dobrý vývoj na úrodných půdách a v nepříznivých klimatických podmínkách;
  • dlouhá životnost ve většině odrůd.

  Co se týče nedostatků zelí z Nizozemska, zahrnuje:

  • zvláštní požadavky na péči zahrnují povinné používání herbicidů a jiných léků k produkci dobrých plodin;
  • tendence prasknout v mnoha raných odrůdách.

  Semena zelí produkovaná v Holandsku jsou uváděna na domácím trhu širokou škálou odrůd. Současně většina z nichJe populární jak u zahradníků, tak u velkých zemědělců zabývajících se pěstováním kultury v průmyslovém měřítku. Důvodem pro to je stabilita těchto odrůd náhlými změnami povětrnostních podmínek, nemocí, škůdců, vysokých výnosů a dalších výhod. Je však třeba poznamenat, že při pěstování těchto rostlin lze významné výnosy říci pouze tehdy, jsou-li striktně dodržována základní pravidla péče o kulturu.