Druhy květáku: fotografie a jména

Květák na domácích zahradách je vzácný. Důvodem je poměrně komplikovaná péče vyžadovaná kulturou. Mezitím tato zelenina převyšuje obvyklé bílé odrůdy nejen v množství vitamínů a živin, ale také z hlediska vzhledu. Květák je reprezentován velkým počtem odrůd, z nichž každá se liší barvou, strukturou a strukturou listů, a také poskytuje své vlastní zvláštnosti pěstování, které je třeba vzít v úvahu při nákupu semen pro setí.

Květák

Obsah
 1. Popis květáku
 2. Užitečné vlastnosti
 3. Použití ve vaření
 4. Rozmanitost druhů květáku z fotografie
 5. Rané odrůdy
 6. Střední odrůdy a hybridy
 7. Pozdní odrůdy a druhy
 8. \ t
 9. Neobvyklá odrůda květáku - Romanesco

Popis květáku

\ t

Květák je velmi bohatý na historii. Vlasti kultury je Sýrie. Právě v této zemi byly nalezeny první písemné zmínky o zelenině z 11. století. Ve státech Evropy, kde byl dovezen Araby, se kultura začala objevovat o staletí později.

Postupem času byly nové odrůdy květáku přizpůsobeny evropskému klimatu na základě dovážených odrůd ze Sýrie. Dnes jejich počet stále roste.

Na vnější straně je keř květáku svislý stonek, jehož délka se pohybuje od 15 do 70 cm.velké listy, jejichž řapíky u některých odrůd dosahují délky 40 cm.

Ale jídlo samo o sobě nebere. Jíst speciální vzdělání na vrcholu stonku, který je tvořen před začátkem období květu rostliny a je nerozvinutý květinový stopka. Tato část pouzdra má jednu z následujících barev:

 • bílá;
 • růžová;
 • oranžová;
 • krém;
 • fialová;
 • zelená.

Tvrdohlavé barvy tohoto zelí vedly k tomu, že se často pěstuje nejen jako potravinový výrobek, ale také jako ozdobný záhon na dvoře.

Do doby vegetačního období patří tento druh křížení k jednoletým. Pokud se hlavy neshromažďují, pak se objeví žluté květy. Po opylování se pak přemění na lusky naplněné semeny.

Užitečné vlastnosti

\ t

Ve kterých zemích nebyl květák pěstován, byl všude ceněn pro své vysoké léčivé vlastnosti. Dokonce i známý lékař Avicenna schvaluje výhody této zeleniny pro tělo a tvrdí, že rostlina posiluje imunitní systém a další systémy.

Mnohé užitečné vlastnosti zeleniny jsou určeny jejím složením, které zahrnuje:

 • velké zásoby vitamínu C, které jsou v květáku téměř třikrát větší než u bílých;
 • vysoká koncentrace riboflavinu, podporuje růst těla a udržuje tón pleti, nehtů, vlasů;
 • kyselina listová, která se podílí na hematopoéze;
 • karoten, zpomalující procesy stárnutí;
 • zvýšený počet proteinů;
 • řada životně důležitých mikroelementů, mezi nimiVětšina fosforu, manganu a zinku.

Rovněž je třeba připomenout, že vláknina, která je bohatá na květák, je mnohem měkčí a uchazeči než u jiných rostlinných potravin. A tak je vhodnější pro ty, kteří jsou na terapeutické stravě. Vysoký dietní potenciál produktu se také projevuje nízkým obsahem kalorií. Každých 100 g zelí je asi 30 kcal. Proto jsou zelenina nepostradatelná pro ty, kteří se snaží zhubnout.

Květáková jídla

\ t

Během nedávných studií bylo zjištěno, že karfioly mají také prospěch v boji proti zhoubným novotvarům. Látka obsažená v rostlinných tkáních brání buňkám ve sdílení vzdělání a zpomaluje tak její růst.

Použití při vaření

Široké využití tohoto výrobku bylo také zakoupeno ve vaření. To přispělo nejen k užitným vlastnostem zeleniny, ale také k její vysoké chuti, jemné, jemné konzistenci.

Pokud jde o přípravu, kultura je zcela univerzální. Před použitím v misce je však speciálně připraveno:

 • Na prostřední oheň dejte misku s vodou a nechte ji vařit.
 • Souběžně s generální hlavou odřízněte všechna květenství a odhoďte bič.
 • Květenství se důkladně vymyje z nečistot pod tekoucí vodou a sníží se ve vroucí vodě.
 • Také přidejte citrónovou šťávu a vařte zelí na několik minut.
 • Nápověda. Po tomto zpracování se květenství stává jemnější. Poté může být produkt vařen, pečený, smažený,Dušená, přidejte do různých salátů. Neutrální chuť zeleniny vám zároveň umožňuje kombinovat ji s jinými produkty bez omezení.

  Rozmanitost druhů květáku z fotografie

  Během dlouhé výběrové práce na základě primární odrůdy květáku bylo získáno mnoho dalších odrůd kultury. Mezi nimi se odlišují zvláštnostmi pěstování, barvou a formou zelí, podmínkami zrání. Na základě poslední charakteristiky jsou všechny druhy květáku rozděleny na:

 • Brzy.
 • Střední třída.
 • Pozdní.
 • Rané odrůdy

  \ t

  Rané druhy se vyznačují nejkratší dobou zrání hlav. Kromě toho je chuť zeleniny mnohem vyšší než u středně pozdních a pozdních odrůd. Nevýhodou kategorie je velmi krátká trvanlivost.

  Mezi nejoblíbenější rané odrůdy patří:
  • Regent.
  • Sněhová koule.
  • Záruka.
  • Alpha.
  • Sněhová koule.
  • Hlas 74.

  Regent

  Kapusta Regent může být sklizena z lůžek za 110 dní po plíživých sazenicích. Ve zralé formě vidlice váží asi 500 g, má bílou barvu a průměrnou drsnost. Vrchol hlavy je pokryt eliptickými listy tmavě zelené barvy.

  Odrůda zelí Regent

  Regent vhodný pro pěstování sazenic a bezsemenných rostlin. Za příznivých podmínek od každého čtverečního metru vybírejte od 0,9 do 3,9 kg zelí.

  Kromě dobrého vkusu květenství má tento druh i jiné přednosti. Rostlina je stabilnířada onemocnění typických pro zelí. Kromě toho může odolat účinkům období sucha a prudkému nárůstu teploty.

  Sněhová koule

  Kvalita sněhové koule předpokládá kratší dobu zrání. Jejich zralost nastává 90-95 dnů po vzniku zárodků. Výtěžek plodiny se pohybuje v rozmezí 3,2 až 4,2 kg /m2. m.

  V zelí jsou bažiny bílé, husté. Jejich povrch je jemnozrnný a hmotnost je 0,5-2 kg. Z horní části je vidlice pokryta velkými protáhlými listy modré barvy.

  Tato odrůda byla zavedena ve Francii. Stabilně snáší chlad, ve vaření se používá v čerstvé a štíhlé formě.

  Záruka

  Po zasazení vidlic se záruky kompletně utvoří do 80-100 dnů. Každá hlava má zaoblený tvar a je natřena bílou barvou. Listy rostliny jsou dobře vyvinuté a pokrývají téměř úplně hlavu. Průměrná hmotnost zelí se pohybuje od 0,6 do 0,9 kg.

  Mezi výhody této odrůdy patří:

  • dobrá chuť;
  • vysoká hustota;
  • současné zrání celé sklizně;
  • odolnost vůči chorobám.

  Kromě toho je záruka vhodná pro přepravu na velké vzdálenosti.

  Alpha

  Rozmanitost ruské výroby, která byla zahájena společností "Search", plně přizpůsobena domácímu klimatu. Alfa se doporučuje růst ve středních a severních oblastech země.

  Zrálo asi 85-90 dní po vzniku bakterií. Vidlice se liší hustotou, průměrnou cibulkou a váží do 1,5 kg. Barva vkomín je zcela bílý. Průměrný výnos zeleniny 3,5 kg /m2. m.

  Pokud jde o používání zelí, je univerzální a kromě použití v surové formě je také vhodné ke zpracování.

  Sněhová koule

  Zelí Sněhová koule je pěstovaná sazenice nebo ihned zaseta na lůžkách. V druhém případě, od vzhledu schodiště až po úplné zrání vlny trvá 95-110 dnů. Kultura je charakterizována zvýšenou rezistencí vůči chorobám a univerzálním použitím.

  Z hlediska vzhledu je hlava rostliny zcela shodná s jejím názvem. Liší se barvou sněhu a přítomností drobných hrbolů na povrchu. Hmotnost hlavy nepřesahuje 0,9 kg.

  Ve skutečnosti je zelí sněhové koule dobře vstřebáváno i v obtížných povětrnostních podmínkách. Výtěžek je však 3 kg /m2. m lze získat pouze na bohaté půdě a v mírném podnebí.

  Sněhová koule z okurek

  Hlas 74

  Tuto odrůdu zavedli domácí chovatelé. Uprostřed jsou hlavy vytvořeny v 70-90 dnech po vzniku prvních výhonků. Druh je citlivý na příznivé podmínky pěstování. Pokud jsou všichni respektováni, pak z každého čtverce dostanou vesničané až 4 kg zeleniny. Kromě toho se v jižních oblastech sklízejí plodiny dvakrát ročně.

  Barva křídel této odrůdy je zcela bílá nebo se žlutým nádechem. Hmotnost dosahuje značky 1,3 kg. Vidlice má hustou strukturu a je pokryta nahoře velkými listy protáhlého tvaru.

  Kapusta Moviver 74 je odolná vůči chladu a nadměrnému tlakusuchost Plodina umožňuje snadnou přepravu po dlouhou dobu.

  Střední odrůdy a hybridy

  Zrání větví zelí této kategorie vyžaduje mnohem více času. Kromě toho jsou všechny střední odrůdy termofilní a dobře se vyvíjejí pouze při teplotách blízkých 20 stupňům. Proto se pěstují hlavně na jihu země.

  Dlouhodobé zrání těchto druhů je kompenzováno delší trvanlivostí vlků.

  Mezi nejžádanější odrůdy květáku s průměrnou dobou zrání patří:

  • Fialová.
  • Bílá nahá žena.
  • Bílá krása.
  • Lilac Ball.
  • Flora-blanc.

  Purpurova

  Zelí Purpura je také jednou z přirozených odrůd. Vyznačuje se odolností proti nachlazení a odolností proti křížově opylovaným onemocněním. Zrání zeleniny trvá 110-120 dní od okamžiku stísnění prvních sazenic ve stodole.

  Swingers tohoto druhu jsou husté, kulaté, pokryté malými kopci. Hmotnost každé hlavy dosahuje až 1,5 kg. Charakteristickým rysem těchto entit je výrazná purpurově fialová barva. Výtěžek je 4 kg na metr čtvereční.

  White Hollowion

  Stejně jako předchozí druhy dosahuje bílá dutinka 110-120 dní. Výnosové odrůdy se zároveň pohybují v rozmezí 3,5 - 4,5 kg /m2. m.

  Kočky kultury jsou bílé a kulaté, mírně zploštělé. Průměrná hmotnost vidlice je 1,1 kg, nahoře je pouze částečně pokrytá listy.

  Takové zelí je dobréodolná vůči chladu, dlouhotrvající a vhodná pro přepravu. Rostlinná buničina navíc obsahuje zvýšené množství vitamínů a minerálů, což zajišťuje její popularitu nejen ve vaření, ale iv medicíně.

  Bílá krása

  Bílé krásy jsou pěstovány sazenicemi, ale doporučuje se zasadit sazenice do otevřeného terénu, nikoli do skleníku. V tomto případě, po 65-70 dnech po přistání, je plodina připravena k čištění.

  Předkládá se jako odrůda bílých hustých hlav, jejichž hmotnost dosahuje 1-1,2 kg. Tyto vidličky jsou dobře zachované, charakterizované výraznou chutí, vhodné pro dopravu. Během pěstování však musí být rostlina pečlivě chráněna před škůdci.

  Lilac Ball

  Odrůdu uvedla doslova před několika lety známá společnost "Aelita". Pro úplné zrání sazenic je obvykle nutné 120 dnů. Výkon tohoto druhu je 3-3,5 kg na čtverec.

  Vzhled vlků je poměrně exotický. Jsou vymalovány fialovou barvou. Ve své struktuře jsou kanály husté, pokryté malými hrboly. Hmotnost hlavy je 0,7-0,9 kg. Vnější listy jsou malé a jen polovinu blízko vidlice. Kromě jasné barvy, tato zelenina odlišuje ne méně jasnou chuť.

  Lilac kulička

  \ t

  Flora Blanca

  Holandské zelí Flora-blanc roste na lůžku 110-120 dní. Zahrnuje odolnost vůči chladu a všestrannost použití. Průměrný výtěžek je 2,5 kg /m2. m.

  Taková zeleninamalé tažné. Jejich barva je bílá se žlutým odstínem. Hmotnost zpravidla nepřesahuje 1,2 kg. Krycí listy v kulturách jsou malé.

  Květinová forma je dobře zachovaná. Kromě toho má rostlina odolnost vůči bakterióze.

  Pozdní odrůdy a druhy

  \ t

  Ve všech pozdějších odrůdách květáku je doba zrání delší než 4 měsíce. Navíc, na otevřené půdě, oni jen zrají v jižních oblastech Ruska. Pro pěstování na severu země musíte mít skleník. Dlouhé období vegetace však takové zelí kompenzuje velkou velikost volů a dlouhou trvanlivost.

  Mezi populární pozdní odrůdy patří:

  • Asterix.
  • Cortes.
  • Amerigo.

  Asterix

  Asterix patří k počtu hybridů a název osiva je doplněn značkou F1. Tento druh má vysokou odolnost proti padlí. Zralá zelenina 130-135 dnů.

  Hlavy takové kultury jsou bílé, kulaté, váží 700-900 g. Vrchol dlažební kostky zakrývá tmavě zelené listy. Myäkush rostliny se vyznačují dobrou chutí a hustou konzistencí. Výtěžek Asterixu je 2,5 kg /m2. m.

  Cortez

  Cortes je další hybridní holandská odrůda. Úklid se provádí 70 dní po vysazení sazenic do otevřených lůžek. Sklizeň je dobře zachovaná a vhodná pro zpracování.

  Kočky tohoto druhu jsou poměrně velké. Jejich hmotnost často přesahuje 2 kg. V tomto případě obsahuje bílý komín velké množství kapaliny. Průměrný výnos je 4-4,5 kg čtvercového zelímetr

  Cortesův hybrid snadno narazí na chlad. Ale při pěstování plodin stojí za to připomenout, že bez vhodných hnojiv bude plodina bezvýznamná.

  Amerigo

  Tento typ ukládá vysoké nároky na půdu v ​​oblasti, na které se plánuje růst. Za příznivých podmínek, po výsadbě sazenic, technická tuhost zelí přijde v 60-65 dnů. Výnos vegetace je 7,5 kg na čtverec.

  Hlavy v odrůdě Amigo

  \ t

  Hlavy odrůdy Amigo jsou kulaté a husté. Hmotnost každého kanálu se pohybuje v rozmezí 2-2,5 kg, barva bílého ořechu. Každý psík téměř shora pokrývá velké tmavě zelené listy.

  Nezvyklá odrůda květáku - Romanesco

  Je třeba poznamenat odděleně odrůdu květáku jako románskou. Ze standardních odrůd se vyznačuje speciální strukturou dlážděných kostek. Květenství rostlin má spirálový kuželový tvar. V tomto případě se sbírají v hustých skupinách (zvláštní hvězdy) a rostou na konci stonku, jehož délka může dosáhnout metr.

  Malované řádky ve žluté nebo zelené barvě. Hmotnost každé vidlice - do 0,5 kg. V syrové formě se takové květenství nejedí. Před použitím ve vaření jsou předběžně ošetřeny.

  Květák je velmi populární v zemích Evropy a Asie. Tento produkt je jedinečný svou chutí a má širokou škálu léčivých vlastností. Dnes je taková kultura reprezentována velkým počtem různých odrůd a hybridů. Proto, než si koupíte zasetý materiál, mělo by to býtpodrobně se podívejte na každou z nich.