Péče o růže v pádu - pravidla a tipy

S přístupem nachlazení nás nedávno potěšilo svěží květy růží, méně a méně pupenů se objeví. Rostliny se začnou připravovat na zimní odpočinek, takže se výrazně sníží jejich vegetace. To však neznamená, že během této doby můžete klidně mávat rukama na rostliny a pamatovat si je jen na jaře. Celá věc je opak. Ve skutečnosti podzimní péče o růže nezahrnuje více aktivit než v teplém období. Jejich hlavním cílem je pomoci růži přežít zimním mrazem. Řekneme vám, jak to udělat.

Obsah
 1. Obsah
 2. Trochu teorie: proč jsou takové růže růže?
 3. Péče o růže v září - zastavíme vegetaci
 4. Pravidla pro zavádění hnojiv pro růže v podzimním období
 5. Pravidla podzimního zavlažování - ve všech důležitých opatřeních
 6. Řvoucí keře - ochrana děložního hrdla
 7. Prořezávání stonků a výhonků
 8. Úkryt před zimním chladem

Obsah

 • Trochu teorie: proč jsou takové růže růže?
 • Péče o růže v září - přestáváme pěstovat
 • Pravidla pro zavádění hnojiv pro růže v podzimním období
 • \ t
 • Pravidla podzimního zavlažování - ve všech důležitých opatřeních
 • Řvoucí keře - ochrana děložního hrdla
 • \ t
 • Prořezávání stonků a výhonků
 • \ t
 • Úkryt před zimním chladem
 • \ t

Trochu teorie: proč jsou takové růže růže?

Někteří nekvalifikovaní zahradníci-začátečníci, kteří poprvé přistáli na svém místě odrůdovou růží, na podzim o nízapomenout, když se rozhodl, že bude snadno přezimovat, jako jeho nejbližší příbuzný - bederní. A dělají to naprosto zbytečně, protože je velká pravděpodobnost, že na jaře z růžového keře zůstanou některé suché větve. Faktem je, že v procesu výběru šlechtění většina odrůd růží ztratila svou přirozenou schopnost spadnout do zimního hibernace a setkává se s chladnými listy a květy.

Mrazy zastavují vegetaci rostliny, ale jakmile teplota stoupne nad nulu (což není v našich zimách neobvyklé), růže se opět „probudí“ a omlazení sokolů. Nejnepříjemnější se stane, když mráz znovu zasáhne: šťáva zamrzne a led se rozpíná, rozbije tkaninu. V prasklině patogenních mikroorganismů, které často vedou k hnilobě a smrti růží. Proto je nutné, pokud je to možné, zastavit vegetaci v rostlinách na podzim různými opatřeními různými opatřeními, snížit brázdu, zvýšit schopnost zarubtsivanie tkání, stejně jako vytvořit zimní úkryt, který zajistí minimální teplotní odchylky.

Rose péče v září - přestáváme růst

Péče o růže v tomto období je založena na inhibici vegetace. Aby se zabránilo růstu nových výhonků, neuvolňujte a nekopejte půdu mezi křovinami. Také se zastaví řez květin (s dlouhými stonky). Oni stále rostou, pokrčí rameny pro časné zrání, jinak mohou zemřít v zimě, když to nedostanou.

Podzimní kvetení oslabuje rostlinu, nedovoluje jí dostatekakumulovat živiny, které jsou nezbytné pro úspěšné zimování. Zkušení pěstitelé květin proto přicházejí následujícím způsobem: bez řezání pupenů ji ohýbají na základně. To vede k tomu, že se bud přestane vyvíjet a "tahá" na sebe živiny, nicméně, na rozdíl od řezu květu, v tomto případě nedochází k masovému růstu nových postranních výhonků ze spících ledvin.

Pravidla pro zavádění hnojiv pro růže v podzimním období

\ t

Pro inhibici vegetace od srpna přestávají živit růži dusíkatými hnojivy, které stimulují růst zelené hmoty. I pak, na konci léta, je nutné provést první obvaz, vyživuje a posiluje kořeny. Za tímto účelem se růže pokropí roztokem, který se připraví následujícím způsobem: v 10 litrech vody se zředí 25 gramů superfosfátu, 2,5 gramu kyseliny borité a 10 gramů síranu draselného. Tento objem roztoku bude dostatečný pro kompletní omlazení porostů růží o rozloze 4 m2.

Počátkem září se provede druhý obvaz na kořeny, který se skládá z 10 litrů vody, 15 gramů superfosfátu a 16 gramů monofosfátu draselného. Pokud snížíte koncentraci účinných látek tohoto roztoku třikrát, můžete nahradit postřik kořenem.

Pro koření růží v září můžete použít speciální hotové výrobky, například granulované hnojivo "Podzim".

Pravidla podzimního zavlažování jsou důležitým opatřením

.

S nástupem září by měla být věnována zvláštní pozornost monitorování zalévání růží. Množství vody vstupující do kořenesystém by neměl být příliš velký, protože způsobí růst nových výhonků. Mladý růst nemá čas dozrát do zimy a samozřejmě zemře při prvních mrazech. Kromě toho, s bohatou zalévání, růže vyvinout povrchní kořenový systém, který je snadno poškozen v zimě. Při výrazných podzimních srážkách, kdy je problém nadměrného nasycení růžových keřů vodou, je můžete chránit zakrytím výsadby. To lze provést pomocí kovových oblouků s nataženou transparentní fólií.

Neměli byste však spadnout do druhého extrému, to znamená, že zcela zastavíte zavlažování. To může být provedeno v polovině září, pokud podzim vypadal docela mokrý. Pak přirozené atmosférické srážky dostačují pro normální vývoj rostliny. Pokud je podzim suchý a teplý, pak by zalévání keře nemělo být kratší než jednou týdně, ve stejnou dobu než méně než 2-3 litry vody než v létě. Je nemožné zabránit rostlině, která vchází do zimy, nezůstala v kořenech vlhkostí. Jakmile zamrzne, půda přestane propouštět vlhkost a růže mohou zaniknout při sušení kořenů. Někdy je chybně přesvědčeno, že růžové keře mrzly, ale ve skutečnosti zemřely na sucho půdy pod vytvrzenou horní vrstvou půdy.

řvoucí keře - ochrana děložního hrdla

\ t

První podzimní mrazy nejsou pro růže škodlivé, naopak přispívají ke zpevnění rostliny. Nicméně, jestliže mrazy stanou se stabilní a prodloužené, pak dokonce teplota -3 stupně může být fatální. Proto se v případě takového mrazu svinují řady keřů na základně suchézemě Pro nízko rostoucí odrůdy ochrany, výška stonků je asi 10 cm, a ve vysokém růstu - asi 40 cm.Na základě keře, přímo na kořen krku, také posypeme malým množstvím písku. K zavěšení lze použít pouze písek. Má nejhorší tepelně izolační vlastnosti než suchá půda, ale schne rychleji a je zaručeno, že zabrání možné korozi.

Je třeba poznamenat, že před zavěšením jsou všechny listy odříznuty na základně pouzdra, aby se zabránilo jejich hnilobě. Po tomto je žádoucí chránit stonky před vstupem do tkáně infekce. To se provádí lakováním kmenů na úroveň další koagulace s roztokem nátěru na bázi vody s chloridem měďnatým. Podle pravidel by měla být použita speciální zahradní barva, ale v praxi se ukazuje, že jednoduchá vodní emulze se s tímto úkolem v žádném případě nezhorší.

Prořezávání stonků a výhonků

\ t

Než skryjete růže na zimu, musíte je zkrátit. Tato událost je povinná u starých trvalých keřů, stejně jako u mladých sazenic.

Za prvé, listy jsou odstraněny ze stonků, stejně jako všechny slabé, nemocné, podexponované výhonky. Všechny pupeny, květiny, ovoce jsou také odříznuty.

Pak si vyberte na křoví od 3 do 5 silných výhonků, které prodlouží jejich existenci, jiné - úplně odříznuté. Zbývající stonky jsou zkráceny. V případě, že se poupata soustředí v horní části stonku, vedou takzvanou dlouhou plodinu, ve které se výhonky téměř nezkracují.Pokud jsou ledviny uspořádány podél povrchu stonků rovnoměrně, pak, v závislosti na typu růží, aplikujte krátký (nechte 3-4 pupeny) nebo střední prořezávání (ponechte 5-7 ledvin).

Grandflores a opravy růží vyžadují střední řezy při ponechání 5-7 dobře vyvinutých dolních ledvin. Krátké ořezávání se zbytkem 3-4 pupeny na každém shoeman se používá pro polyanthus, floribund a čaj-hybridní růže. Všechny vyšší odrůdy se pokoušejí oříznout ne příliš krátce.

Zbytky rostlin ve formě listů, stonků, větví jsou zničeny. Nejlepší je spálit je tak, aby v příští sezóně nesloužily školky houbových a jiných nemocí růží.

Úkryt před zimním chladem

Koncem října - začátkem listopadu se provádí konečný úkryt keřů. Nicméně, pro zaparkované mrazuvzdorné růže to bude stačit pokrýt zemi, nejlépe s dalším kropením suchými listy, pilinami nebo hoblinami. Tento typ úkrytu spolehlivě ochrání stonky a kořeny před mrazem.

U více rozmarných odrůd je lepší uplatňovat podstatnější ochranu. Pro tento účel jsou řezané křoviny také zpočátku pokryty listy nebo pilinami, a pak - smrkové piliny, shora umístí vodotěsný materiál - film, lutrasil, ruberoid, atd. Lapnik bude chránit růže před jejich hlavními škůdci - myší, a také nebude poskytovat krycí materiál pod ním odpadnout No, hydroizolační vrstva nedovolí úkryt namočit v dešti a tání.

Skvělé řešení pro úkrytrůže se mohou proměnit v mřížku. Současně kolem keře se otáčí mříž a vnitřní prostor je vyplněn mulčem nebo listy. Vrchol mřížky je zakryt krytem z filmu nebo jiných netkaných textilií.

Moderní způsob izolace jsou speciální kryty na spanbond, které jsou k dispozici k prodeji. Mohou mít podobu kužele nebo pyramidy. Uvnitř takového systému také skládají listy nebo mulč.

Ve středním pruhu, s častými nízkými sněhovými zimami, se doporučuje používat vzduchotěsný kryt, který je jedním z nejúčinnějších. K tomu jsou pouzdra vyrobena z rámů z ohýbaného drátu nebo desek, které jsou otočeny na zem, pytel nebo papír kraft. Vrchol se skládá z hydroizolačního materiálu - filmu, lutrazílie, ruberoidu. V případě, že růže nejsou dostatečně řezané, aby se nad nimi postavil takový úkryt, doporučuje se před zahřátím lehce dotáhnout větve k zemi dřevěnými nebo kovovými háčky. Současně se pod stonkem vloží podnož, pěna nebo krycí materiál, který je chrání před studenou zmrzlou půdou.

Plešivé růže mohou být odstraněny z nosiče a ohřívány stejným způsobem jako odrůdy keřů. Někdy, když se růže otáčí kudrnaté oblouky nebo altán, odstranit, bez poškození, je to téměř neskutečné. V tomto případě dlouhé stonky svázají jedle a pak kus papíru nebo pytloviny. Poslední vrstvou v takovémto "povlaku" je vodoizolační materiál.

Když jsou kryty růží zakryty, provedou se následující kroky: na jedné straně kmenepodstoupit kopání hliněné prsa na 25-30 sm. Brod je ohnutý k zemi a připevněn speciálními háky. Pod korunou jsou rostliny položeny do klína, pěny nebo vrstvy písku. Z vrchu je rostlina pokryta zahřívací vrstvou nohy, která ji chrání před vysrážením filmem nebo jiným netkaným materiálem. Chcete-li zvýšit spolehlivost konstrukce shora, můžete ji posypat zeminou.

Viz články pro podobná témata:

 • Podzimní práce na zahradě a v zemi - jaká práce je zapotřebí?
 • Zimní krajinářský design: výběr rostlin pro krásu mimo sezónu
 • Jaká půda by měla být v zemi a na jaké plodnosti závisí?
 • Květ nepřetržitého kvetení - plánování celoroční květinové zahrady
 • Pavilon s vlastními rukama - postavíme "vizitku" pozemku
 • Vertikální terénní úpravy - vertikální transformace zahrady