Výsadba a péče o růže v zahradě jsou drobnosti a triky

Poprvé, když jste přistáli ve vašich zahradních růžích, brzy zjistíte, že to není květina, na kterou můžete zasadit a zapomenout. Hrozivé rostliny kladou vysoké nároky na místo a podmínky výsadby, stejně jako na opatření péče. Abychom se vyhnuli ztrátě času a nehledali informace v hromadných zdrojích, pokusíme se v jednom článku zdůraznit všechny otázky týkající se výsadby, péče a chovu růží.

Obsah
 1. Obsah
 2. VIDEO o nezávislé péči o růžovou zahradu
 3. Hlavní faktory úspěšného pěstování "královny květin"
 4. Místo pro výsadbu růží
 5. Půda pro růže
 6. Režim nejlepší teploty
 7. Růže: výsadba a péče o sazenice
 8. Správná volba sazenic
 9. Datum výsadby sazenic
 10. Metody výsadby sazenic
 11. Zahradní růže: Péče
 12. Tvorba křoví
 13. Ořezávání růží
 14. Boj proti chorobám a škůdcům
 15. Růže: péče a šlechtění - důvod k vytvoření růžové zahrady

Obsah

 • VIDEO o nezávislé péči o růžovou zahradu
 • Hlavní faktory úspěšného pěstování "královny květin"
  • Místo pro výsadbu růží
  • \ t
  • Půda pro růže
  • \ t
  • Režim nejlepší teploty
 • Růže: výsadba a péče o sazenice
 • \ t
  • Správný výběr sazenic
  • \ t
  • Datum výsadby sazenic
  • \ t
  • Metody pěstování sazenic
  • \ t
 • Zahradní růže: Péče
  • Tvorba keřů
  • \ t
  • Ořezávání růží
  • \ t
  • Boj proti chorobám a škůdcům
  • \ t
 • Růže: péče a šlechtění - důvod k vytvoření růžové zahrady
 • \ t

VIDEO o nezávislé péči o růžovou zahradu

Klíčové faktory pro úspěšné pěstování Královny květin

Místo pro výsadbu růží

\ t

Růže - rostliny jsou milující, proto nejlepším místem pro jejich pěstování bude dobře osvětlená plocha, převážně jihovýchodní orientace. V tomto případě měkké ranní paprsky nejsou tak vášnivé, aby "rostlinu" rostlinu, ale také dostatečně jasné, aby tvořily velké množství květin. Pro růže, otevřené plochy, které jsou osvětleny přímým slunečním světlem po celý den - v tomto případě je zde také mnoho pupenů, které se nehodí, ale rychle kvetou, jejich barva je bledá a okvětní lístky na okrajích hoří, suší a ztrácejí dekorativní. Ve stínu se růže vyvíjejí ještě horší - slabě kvetou, tvoří dlouhé a tenké výhonky a jsou často postiženy houbovými chorobami a škůdci.

Pozemky otevřené pro severní a severovýchodní vítr také nejsou vhodné pro růži, jejichž pěstování a péče by měly kombinovat ochranu jemných stonků budovami, stromy nebo keři. Nebuďte však příliš blízko rostlinných růží s velkými křovinami a stromy, jejichž kořeny budou vyzvednuty potravou a vlhkostí, vytvořte "hluchý" stín a tím zkomplikujte normální vývoj "královny květin". Špatné osvětlení provokuje vzhled „slepých“ úniků, bez poupat a vysoké vlhkosti -onemocnění s padlí a černou skvrnou.

Půda pro růže

\ t

Nejvhodnější pro správný vývoj růží je lehká hlinitá půda, bohatá na humus, jejíž volná struktura je snadno propustná pro vzduch a vodu. Na úrodném chernozem se vyvíjejí nádherné růže. Horší je, pokud v této oblasti dominují písčité a písčité půdy, které se v létě přehřívají a v zimě naopak okamžitě zmrazují.

Takové náhlé změny teploty mají nepříznivý vliv na jemné kořeny citlivých růží, a proto, aby se zlepšilo složení takové půdy, je možné vytvořit zarostlý hnoj, rašelinu, vápno a trávník. Hliněné půdy, "zisk" a odložit hodně vlhkosti, také v čisté formě nejsou vhodné pro pěstování růží. Je možné přivést jílovitou půdu blíže k ideálu, pokud se s ní mísí písek, kompost, rašelina, humus.

Režim nejlepší teploty

Tvorba pupenů růží, jejich kvetení a růst podstatně ovlivňují teplotu půdy a vzduchu. Optimální tepelná kondice pro růže je v rozmezí 15-22 ° C. Při teplotách nad 25 ° C a několika přistáních začne půda přehřívat, což je nežádoucí pro kořenový systém růže.

Aby se předešlo případným nepříjemným následkům přehřátí, doporučuje se zdrsnit půdu kolem křovin s rašelinou, sečenou trávou nebo humusem. Optimální teplota pro půdu by měla být 17-20 ° C. Při nižších rychlostech se schopnost kořenů absorbovat živiny zhoršuje, což přirozeně vede k oslabení rostliny avzhled "slepých" výhonků.

Růže: výsadba a péče o sazenice

\ t

Správná volba sazenic

\ t

Ve střední zóně se doporučuje zastavit výběr očkovaných, nikoli sazenic kořenových plodin. Očkované rostliny se vyznačují rozvinutějším a silnějším kořenovým systémem, dobrou zimní odolností a použitím, nejlepší protizánětlivou látkou a velkým množstvím květin v křoví. Péče o inokulované růže je však doplněna povinným odstraněním volně žijících živočichů, jejichž volný růst může nakonec „chovatelem“ vstoupit do společného bedra (nejčastěji je kultivuje s kultivary růží). Domorodé rostliny takovou péči nepotřebují.

Pokud jde o vzhled sazenic, existují rostliny s otevřeným nebo uzavřeným kořenovým systémem (v nádobách nebo v kusech rašeliny v kořenech). Je lepší koupit sazenice s uzavřeným kořenem - při výsadbě jsou méně poškozené, brzy se dostanou do růstu a rozkvětu.

Když se díváte na sazenice, dávejte pozor na listy - neměla by být pomalá nebo suchá. Výhonky musí být také silné, bez trhlin a skvrn. Věnujte pozornost počtu výhonků - pokud jsou menší než tři, pak nákup odmítněte. V takovém případě, pokud si koupíte sazenice s otevřeným kořenovým systémem, pak máte také úžasnou šanci prozkoumat a její kořeny musí být neporušené, bez poškrábání, prasklin nebo skvrn.

Datum výsadby sazenic

\ t

Růže mohou být vysázeny jak na jaře, tak v létěpodzim, před začátkem mrazů. Podzimní výsadba je lepší, protože takové rostliny mají dobrý čas chytit a kvést před jarní výsadbou.

Ve středním pruhu se přistání provádí od poloviny září do poloviny října. Pokud se to udělá dříve, pak je vysoká pravděpodobnost probuzení spících ledvin, které zahynou při nástupu nachlazení. Pozdější výsadba je také nepříznivá, protože sazenice nemusí mít čas na zakořenění a nevyhnutelně trpí mrazem. Správné podmínky výsadby zaručují, že po 10-12 dnech se začnou tvořit mladé sazenice v sazenicích, které mají před nástupem mrazu čas na ztvrdnutí a zima bez problémů. Na jaře, v takových růžích, začíná rychlá tvorba kořenů a nadzemních částí a kvetení přichází současně se starými trvalými křovinami. Na rozdíl od nich, rostliny vysazené na jaře, kvetou v průměru o 2 týdny později a vyžadují více pozornosti.

Způsoby pěstování sazenic

\ t

Před výsadbou sazenic zkraťte kořeny až na 20 cm, a také řezte všechny zlomené, pomalé, nemocné části kořene.

Ořízněte také výhonky a ponechte na každé z 3 až 5 ledvin.

Rostliny se potom vysazují suché nebo mokré.

Metoda sušení

\ t

1. Pro každou rostlinu se pěstuje díra o šířce 50-60 cm a hloubce 30 cm, zavádí se organické (humus, kompost nebo biohumus). Je také žádoucí přidávat minerální hnojiva (dusík - 20 g, draslík - 10 g, fosfor - 10 g),míchání se zemí.

2. Vysazené sazenice, které rozšiřují kořenový krk pod úroveň země o 2-3 cm. Obdobné opatření zabrání jejich sušení v suchých a horkých obdobích a poskytne vyšší stupeň přežití.

Ponechání sazenic v díře, pečlivé zakořenění kořenů a jejich postupné naplnění zeminou, pečlivě ho utěsněte.

3. Poté je rostlina napojena a pak ponořena do země o 15-20 cm

Metoda mokré

1. Naplňte otvor stejným způsobem jako suchou metodou.

2. Nalijte kbelík vody s rozpuštěnou tabletou heteroauxinu nebo humatomem sodíku v takové koncentraci, aby voda dostala odstín mírně převařeného čaje.

3. Snižte sazenice do otvoru a jednou rukou ji naplňte čerstvě připravenou směsí půdy přímo do vody. Země, která se dostává do vody, rovnoměrně zaplňuje prostor mezi kořeny a nezanechává žádnou prázdnotu. Sazenice se pravidelně třepou a zhutňují půdu. S tímto způsobem výsadby po konci již není nutné. Další den, nejčastěji země zaseje trochu, pak se stromky trochu zvednou, vyplní potřebné množství půdy a postaví místo přistání.

4. Vysazené sazenice pro 10-15 cm.

Bez ohledu na to, jak bylo přistání uskutečněno, v příštích několika týdnech, dokud se růže dosud nepodařilo získat kořeny, bude vyžadovat vysokou půdní vlhkost. Proto by v tomto období mělo být zavlažování obzvláště velkorysé. Když začnou růst sazenice, jsou vyrazeny vena mulčovací sláma nebo rašelina.

Zahradní růže: Péče

Výsadba sazenic růží, musíte se naučit, jak se o to starat, abyste nakonec získali svěží, luxusní kvetoucí keř. Zvažte hlavní etapy této péče.

Tvorba keřů

\ t

Správné formování keře podporuje jeho rozvětvení, zlepšuje kvetení a usnadňuje péči o něj. Tvorba se provádí v prvním roce života rostliny a spočívá v odstranění všech vznikajících pupenů, jakož i špetky všech výhonků po čtvrtém nebo pátém listu.

Keře svého tvaru mohou být křehké, stlačené nebo libovolné.

U odrůd vysoké jakosti odcházejí centrální vertikální výhonky ve formaci, aby se minimalizovala šířka keře a usnadnila se další péče o něj. Řez se provádí na ledvinách, směřuje dovnitř keře.

V křovinách stlačené formy se naopak střílí vnitřní výhonky tak, aby rostlina byla vizuálně větší.

Výhonky před ostatními ve vývoji potřebují sevřít po vzhledu čtvrtého listu. Stimuluje vznik nových, symetricky vyvinutých procesů.

Poté, co má pouzdro požadovaný tvar, musí být klip zastaven tak, aby růže mohla normálně kvést.

Ořezávání růží

\ t

Péče o růže v zahradě je spojena s pravidelnou prací na odstranění starých a nemocných výhonků. Tyto akce, zvané řezání, stimulují vzhled mladých výhonků a dávají keři krásný tvar.

Řezání starých výhonků provádí řezačkaO 0,5-0,8 cm vyšší než zdravá, dobře vyvinutá ledvina se dívá mimo křoví. Tam jsou jarní výbava, léto a podzim.

Jarní oříznutí se provádí po odstranění růže ze zimního útulku, jakmile začne růst rostliny.

Starší sestřih zahrnuje odstranění rozkvetlých pupenů, "slepých" a poškozených výhonků, jakož i divoký růst ve vakcinovaných rostlinách.

Při řezání rozkvetlých pupenů se řez provádí mezi druhým a třetím listem nahoře, nasměrovaným mimo rozvinutou ledvinu, což může způsobit nový kvetoucí únik.

Divoká prasata by měla být vyříznuta ihned, jakmile se objeví. K tomuto účelu se kořenový krk uvolní ze země a odřízne se přímo ze země. Řezání zarostlé na úrovni terénu dává opačný efekt - ještě větší růst nežádoucích výhonků.

Podzimní ořez je odstranění dlouhých výhonků, pupenů a plodů.

Boj proti chorobám a škůdcům

\ t

Péče o růže nutně zahrnuje boj proti nově vznikajícím chorobám a jejich prevenci. Aby se zabránilo smrti růží před škůdci a chorobami, častěji kontrolujte keře a při prvních známkách onemocnění začněte bojovat. Pokuste se provést následující preventivní opatření:

 • Závod v blízkosti růže rostlina se silným zápachem, který děsí pryč škůdci - ostružiny, šalvěj, dekorativní luk.
 • Pravidelně, zalévání keřů růží infuzí cibule, česneku, měsíčku, dřeva.
 • Ovlivněny jsou všechny listyčerné skvrny, odstranit a spálit.
 • Počínaje středním létem, práškové keře s dřevěným popelem.
 • Sledujte hustotu vykládky - nadměrné vytěsňování vede k plísňovým onemocněním.

Růže: péče a šlechtění - důvod k vytvoření růžové zahrady

\ t

Naučit se pěstovat růže, brzy budete chtít koupit více a více nových odrůd vytvořit nejen malou chaotickou květinovou zahradu, ale skutečnou růžovou zahradu. K tomu musíte mít informace o reprodukci "Královny květin". V tomto případě se výrazně sníží náklady na nové keře.

Prostě rozmnožte růže zakořeněním řízků, vrstvením nebo rozdělením keře.

Řezy mohou být prakticky všechny odrůdy růží, nejdůležitější je, že materiál by měl být lehký, to znamená ne příliš mladý. Zelené řapíky jsou velmi obtížné zakořenit.

Řezání kořenů lze snížit na jaře a na podzim. Jednoleté přímé výhonky s 3-5 ledvinami, délka 10-12 sm jsou vybrány, podzimní řízky hibernují ve sklepě v kbelíku s pískem a vysazují se pouze na jaře. Jarní řízky jsou ihned zasazeny do země a zakryty skleněnou nádobou, aby se vytvořila požadovaná vlhkost. Dokonce i když se objeví listy, je lepší, aby sklenice odstranit banku, jinak sazenice mohou vyschnout. Nejlepší je počkat až do podzimu, když jste si jisti, že zakořeníte sépie.

Kapky růží se šíří na jaře a nečekají, až pupeny vyklíčí. V tomto případě se lisují výhonky dospělého keřena zem a upevněn pomocí držáků. Shora jsou posypané zeminou. Již na podzim jsou vrstvy zakořeněny a na jaře mohou být odděleny od mateřské rostliny.

Je to jen růže, která znásobuje rozdělení keře. Tato metoda se praktikuje na podzim nebo na jaře, je žádoucí rozkvétat pupeny. K tomuto účelu se kořenový systém keře dostává ze země a rostlina je nařezána na několik částí ostrým řezačem nebo nožem. V tomto případě musí mít každý přijatý prvek alespoň jeden oheň a část kořenového systému.

Kromě těch, které máme, existují další dva způsoby reprodukce růží - prostřednictvím semen a štěpů. Tyto metody jsou však složitější a vyžadují určité znalosti a zkušenosti.

Zobrazit články pro podobná témata:

 • Jak vytvořit růženec v zemi vlastníma rukama - průvodce krok za krokem
 • Výsadba a péče o pletené růže: pěstujeme věnec růžence
 • Úkryt růží na zimu - izolace "Královny květin"
 • Jak pěstovat zahradní rostlinu na pařezu - uvažujeme o dvou společných metodách
 • Rostliny pro jarní květy: sbírejte sbírku raného kvetení
 • Květ nepřetržitého kvetení - plánování celoroční květinové zahrady