Superfosfát: Složení a návod k použití

Fosfor je nepostradatelným prvkem pro život a rozvoj rostlin. Podílí se na fotosyntéze, energetických a metabolických procesech, poskytuje výživu rostlinným buňkám, posiluje mladé rostliny a zabraňuje vzniku onemocnění. Zpočátku obsahuje fosfor v půdě jen velmi málo (1%), takže tento nedostatek mohou plnit pouze fosforečná hnojiva. Nejoblíbenější a univerzální fosfátové hnojivo je superfosfát. Tento lék je založen na sloučeninách dusíku a fosforu s komplexem minerálů a stopových prvků, které urychlují proces vývoje rostlin. Účinek superfosfátu je zaměřen na růst a posílení nejdůležitějších orgánů: kořenového systému, mladých výhonků, květin a vaječníků. Půdní hnojivo superfosfát pomáhá pěstovat zdravé plodiny a získat v budoucnu vysoký výnos z nich.

Obsah
 1. Složení hnojiv
 2. Video "Příprava rostlin na zimu"
 3. Co je potřeba pro
 4. Jak vyrobit superfosfát
 5. Příprava extraktoru
 6. Video "Krmení fosforem"

Složení hnojiva

\ t

Hlavní složkou superfosfátu - fosforu. Jeho obsah se pohybuje od 26 do 50% v závislosti na typu hnojiva. Druhou složkou superfosfátu je dusík, jeho koncentrace je 6-17%. Hnojivo také obsahuje některé stopové prvky, obvykle přítomné ve fosfátech: hořčík, vápník, draslík, síra. Hnojivo je komplexní směs, která má dvě hlavní odrůdy:

 • Superfosfát je jednoduchý. Ukazuje se ve zpracování fosforu kyselinou sírovou. Je to prášek, který obsahuje až 26% \ tfosforu, 6-8% dusíku, 10% síry a 40% síranu vápenatého (nerozpustná sádra). Sádra nepřinese žádné užitky pro plodiny, ale vzhledem k její přítomnosti, výživa není nudit. Z jednoduchého práškového superfosfátového granulovaného - lumpsového hnojiva ve formě granulí o průměru do 4 mm, je lépe rozptýlen a je považován za vhodnější pro rostliny, protože obsahuje méně sádry (30%).
 • Dvojitý superfosfát. K tomu se fosfor zpracovává kyselinou fosforečnou, takže krmivo obsahuje více fosforu (až 50%) ve snadno stravitelné formě a prakticky neobsahuje sádrovec. Hnojivo také obsahuje více dusíku (17%) a 6% síry. Dvojitý superfosfát se vyrábí pouze granulovaně.
 • Na prodej lze nalézt několik druhů hnojiv s dalšími složkami: superfosfát je amoniakovaný (obsahující 1,6% amoniaku, který se používá k neutralizaci kyselosti půdy) a superfosfát s huminovými kyselinami (soli huminových kyselin používaných ke zvýšení úrodnosti půdy).

  Video "Příprava rostlin na zimu"

  Jak připravit rostliny na zimní období s pomocí doplňků.

  Co je potřeba pro

  Fosfor je nezbytně nutný pro zahradní a zahradní kultury během přechodu z fáze aktivní vegetace do fáze ovulace a plodnice. Superfosfát má vyvážené složení živin v dostupné formě, takže výživa ve směsi dává plodinám nejpřínosnější účinky:

  • přispívá k rozvoji a růstu kořenového systému, což zvyšuje šanci na přežití sazenic azakořeněné v půdě - mladé semenáčky nutně krmené při vykládce;
  • urychluje kvetení a tvorbu vaječníků - když je v rostlinách nedostatek fosforu, je pozorováno mnoho mlhovin a vytvořené vaječníky mizí;
  • , po zavedení superfosfátu se zvyšuje plodnost plodin a zlepšuje se chuť ovoce;

  • zvýšená odolnost rostlin vůči chorobám zavedeným na podzimním superfosfátu zlepšuje adaptaci plodin na nachlazení;
  • po zavedení fosforu krmení urychlené výměnné procesy zpomalují oxidační.

  Pro mladé rostliny je obzvláště důležité hnojivo na bázi fosforu - fosfor podporuje rozvoj podzemní kořenové části, která je velmi důležitá pro semenáčky pěstované v umělých podmínkách a skleníkové plodiny. Podzimní výživa půdy s superfosfátem přispěje k pěstování kvalitních kořenových plodin. S nedostatkem fosforu jsou brambory a řepa pokryty skvrnami, zatímco uvnitř jsou tvořeny černé skvrny. Výsev listů zahradních plodin nebo sazenic také indikuje nedostatek fosforu hnojiva.

  Jak vyrobit superfosfát

  Superfosfát je všestranná komplexní směs, kterou lze použít jako hnojivo pro půdu, jakož i pro hnojení ovocných stromů a sazenic. Hnojivo může být zavedeno do jakékoliv půdy, nicméně je třeba mít na paměti, že tato náplň nefunguje dobře na kyselé půdě. Zkušení zahradníci hnojí kyselou půdu superfosfátem až po zavedení popela nebo vápna - tyto materiály pomáhajíhladinu pH půdy a tím zvýšit účinnost superfosfátu.

  Prostě superfosfát se krmí přímým zaváděním do jamek nebo řad, určených k výsadbě sazenic. Granulovaný přípravek může být použit pro přípravu roztoku, který se provádí po kořenovém krmení (postřik). Zavedení fosfátových hnojiv má některé zvláštnosti:

  • suchý superfosfát hnojí půdu od podzimu, protože to vyžaduje čas a dostatek vlhkosti k rozpuštění;
  • ​​
  • granulovaný přípravek je lépe distribuován pomocí secího stroje na obilí, který zajistí rovnoměrnější aplikaci hnojiva;
  • hlavní hnojení půdy superfosfátem se provádí před výsadbou a výsevem zahradních rostlin (obvykle během kopání);
  • cibulovité a cibulovité kultury: brambory, mrkev, řepa, ředkvičky, zralé krmivo se superfosfátem s přímým zaváděním do vrtů během setí nebo výsadba sazenic;

  Míry hnojiv jsou následující:

  • Při kopání půdy na jaře a na podzim se fosfor zavádí rychlostí 40–50 g /m2. m - úrodná půda je krmena rychlostí 20-30 g /m2. m;
  • pro hnojení osázených rostlin v množství 10-20 g sušiny /m2. m;
  • pro výsadbu sazenic 3 g /jamku;
  • zahradní kultury se krmí rychlostí 40 až 50 g /m2. m, vyčerpaná půda hnojí v množství 70 g /m2. m
  • pro dospělé ovocné plodiny (jablko, hruška) se doporučujehnojivo v množství 300-1000 m /1 strom, v závislosti na věku rostlin - ze sušiny lze připravit roztok, který se zavádí do oběhového kruhu;
  • třešně, švestky, třešně jsou krmeny superfosfátem v množství 200-500 m /1 stromu;
  • ovocné keře se krmí rychlostí 100-200 g /keř;
  • U silných sazenic okurek a rajčat se používá roztok, jehož vodní kultury jsou 20 g /keř;
  • V průběhu sezóny se hnojení rajčat provádí několikrát - spotřebovává 95% fosforu v období tvorby plodů, proto jsou křoviny oplodněny při výsadbě sazenic a poté během kvetení a zrání plodů. Je třeba poznamenat, že pastviny v počátečním stádiu růstu nevyžadují intenzivní dobíjení fosforu - pro normální vývoj, poprvé jsou krmeny rychlostí 10-15 g /bush;
  • připraví se standardní roztok pro rozprašování superfosfátu v množství 20 g dvojitého nebo 40 g jednoduchého média /nádoby s vodou;
  • roztok pro zavlažování může být koncentrovanější;

  • půda pro brambory krmené rychlostí 2-3 lžíce. lžíce /díry pro pěstování brambor s velkým množstvím fosforu nezbytným pro tvorbu velkých a kvalitních kořenových plodin;
  • půda určená k setí obilovin a luštěnin, výživa fosforem v množství 7-15 centů /1 ha;
  • Olejnaté plodiny potřebují nejen fosfor, ale také stopové prvky přítomné v přípravku - půda pod slunečnicovými plodinami je hnojena v množství 10-20 centů /1 ha.

  Digestoř

  Fosfor se nevztahuje na snadno rozpustné látky. Zkušení zahradníci krmí půdu superfosfátem od podzimu, takže se na jaře pod vlivem vlhkosti rozpouští a aktivuje. Ale jak tedy udělat jarní a letní hnojení rostlin fosforem? - tato záležitost nutila zahradníky a zahrádkáře hledat způsoby, jak rychle zvládnout superfosfát.

  Všechna hnojiva, včetně fosforu, jsou absorbována z půdy kořenovými chlupy, takže je zřejmé, že jedinou dostupnou formou hnojiva je kapalný roztok. Pokud se superfosfát před zavedením do půdy rozpustí ve vodě, vznikne koncentrovaný extrakt s vysokým obsahem snadno stravitelného fosforu. Roztok může být připraven následujícím způsobem:

 • Volitelně lze hnojivo nalít do vroucí vody a trvat na teplém místě přes noc (rozptyl tepla je rychlejší).
 • 100 g dvojitého superfosfátu se nalije do litru horké vody, důkladně se promíchá a pak se vaří půl hodiny, dokud se granule zcela nerozpustí. Pro přípravu extraktoru je důležité použít pouze granulovaný přípravek, protože v prášku je spousta sádry, která spadá do obléhání a tím komplikuje rozpouštění superfosfátu.
 • Poté se výsledný roztok přefiltruje (vzhled vysoce kvalitní výživy by se měl podobat mastnému mléku) a po naředění vodou tato suspenze hnojí zahradní a zahradní plodiny.
 • Digestoř fosforu je napájena s ohledem na to, že obsahuje 100 ml hnojiva20 g čistého fosforu a toto množství zředěné v 10 litrech vody postačuje pro zpracování 1 m2. půdyNejúčinnější pracovní roztok se získá, pokud je tekutá výživa naředěna v poměru 2 lžičky. lžíce /3 l vody.Velký kbelík vody bude vyžadovat alespoň 150 m kapot. Extrakty fosforečnanu hnojí půdu, stejně jako listovou výživu. Roztok se rychle vstřebává a má dlouhý následný efekt, takže jej lze považovat za ideální variantu jak pro zahradní stromy, tak pro sazenice zeleniny.

  Video „Výživa fosfátů“

  Informační video, které potřebujete vědět o fosforu pro zařízení na hnojení.