Co krmit sazenice ovocných stromů

Krmení minerálními a organickými hnojivy je mimořádně důležité pro sazenice v prvních letech života. Typicky, pod zahradami není velmi úrodná půda, takže hnojení je jediný způsob, jak zlepšit kvalitu půdy. Na Zemi, bohaté na živiny, se pěstované plodiny rychleji vstřebávají, lépe rostou a vyvíjejí. V počátečním stádiu růstu rostliny absorbují mnoho organických látek, mikro- a makroelementů. Hnojiva v tomto období by měla být zavedena intenzivně a měla by se měnit, aby rostliny netrpěly nedostatkem jakéhokoli prvku. Pouze komplexní omlazení mladých stromů pomůže pěstovat zdravé plodiny, které v budoucnu ovlivní jejich plodnost a kvalitu sklizně.

Obsah
 1. Co chybí v sazenicích
 2. Video «Užitečné tipy pro hnojení»
 3. Dusíkatá hnojiva
 4. Směsi fosforu a draslíku
 5. Fondy založené na organických látkách
 6. Hnojivo kompostem
 7. Video «Jak se správně starat o sazenice»

Co chybí u sazenic

\ t

Pokud byla zemní náplň prováděna správně, pak v prvním roce po výsadbě rostliny nevyžadují žádné hnojení. Správné plnění půdy zahrnuje zavedení organických nebo komplexních hnojiv, která v dostatečném množství obsahují všechny potřebné živiny. Většina zasadených rostlin potřebuje dusík, draslík a fosfor - tyto látky je třeba přidávat, stejně jako v půdě nejprve obsahují málo. Neméně důležité pro vysazené stromy jsou uhlík, kyslík a kyslíkvodík - tyto složky rostliny jsou absorbovány z půdy, ale na chudých půdách jim chybí. Relativně málo rostlin v počáteční fázi růstu vyžaduje vápník, hořčík, síru, železo, mangan, měď a další prvky.

Potřeba hnojiv závisí také na druhu ovocných plodin. Například rostliny jablek, kdoule a hrušky konzumují více živin, většinou organického původu. Kultury brusinek (švestka, třešeň, meruňka) jsou méně náročné - mohou být krmeny jak organickými, tak minerálními směsmi. A zároveň nedostatek jakéhokoliv prvku významně neovlivní jejich vývoj.

Bohužel, často se stává, že po výsadbě, rostliny nemohou dlouho kořen, začnou onemocnět, a může dokonce zemřít. Určit, který prvek není dostačující pro harmonický vývoj mladých stromů, může být na následujících vnějších vlastnostech:

 • nepřítomnost dusíku znamená bledé zbarvení zelených, slabých stonků a malých listů;
 • nedostatek draslíku může být dán fleškovitou, žlutou nebo hnědou barvou listů, destičky listů jsou pomačkané, suché na okraji;

 • v nepřítomnosti hořčíku je tvorba chlorofylu narušena, listy se stávají světlými a pak žluté a odumírají (odpadávají);
 • o nedostatku fosforu naznačují, že malé, tmavé, téměř černé zbarvení listů zasychá, problém se často začíná vyvíjet ze spodní části rostliny;
 • nedostatek železa se objevuje při sušení okrajů listů a výhonků, k nedostatkuželezo je velmi citlivé na sazenice jabloní, hrušek, švestek, malin a hroznů;
 • pro nedostatek mědi znamenají bílé listy s listy, zelené ztratí svou pružnost a pak zemřou.

Video «Užitečné tipy pro hnojení»

Informativní video, kde můžete slyšet užitečné tipy na hnojení mladých rostlin.

dusíkatá hnojiva

\ t

Potřeba sazenic v dusíku nastává 2-3 roky po výsadbě, pokud je tento prvek dostatečně použit při výsadbě rostliny. Dusík se většinou zavádí na jaře, kdy je vegetativní proces obzvláště aktivní a v malém množství pozdního podzimu. Jarní krmení se provádí rychlostí 20 g /m. náměstí pro úrodnou půdu stačí vyrobit 10 g /m. náměstí Oplodněte půdu dusíkem následujícím způsobem:

 • hnůj, kompost, ptačí trus obsahují od 0,5 do 3% dusíku, takže mohou být použity jako hnojivo na půdách střední úrodnosti nebo jako přísada do minerálních směsí;
 • dusičnan amonný - granulované hnojivo obsahující až 35% čistého dusičnanu amonného a až 14% síry, díky čemuž je směs dobře absorbována rostlinami. Krmení rostlin s saltpetre může být jak suché a kapalné: při pokládce granulí v půdě kolem kmenů, norma je 15-20 m /1 čtvereční. m, pro přípravu vodného roztoku je nutné 20 až 30 g /10 1 vody;

 • močovina (močovina) - minerální hnojivo obsahující dusík ve snadno stravitelné formě - rostliny po druhý rok po výsadbě mohou být hnojeny suchým mícháním nalitímpristovosturnye kruhy, také vysazené stromy mohou být krmeny kapalným roztokem 0,5 kg karbamidu /10 litrů vody (roztok stříkané korunky a trupu).

Slabý a nezosilněný po výsadbě sazenic na konci vegetativního procesu a na podzim, nedoporučuje se vyživovat dusičnany - prodlužuje se doba jejich růstu a snižuje se mrazuvzdornost.

Směsi fosforu a potaše

\ t

Draslíková a fosforová hnojiva se doporučují čtvrtý rok po výsadbě stromů. Draslík, fosfor a komplexní směsi s obsahem těchto prvků se zavádějí hlavně na podzim, protože obsahují těžko stravitelné látky pro rostliny. Hnojení fosforem a draslíkem na jaře by mělo plodit pouze plodiny. Pokud ve čtvrtém roce strom začne nést ovoce, musí být krmena během tvorby vaječníku ovoce. Kojení krmením lze provádět následujícím hnojivem:

 • draselná sůl obsahuje 40% draslíku, je univerzálním hnojivem pro všechny plodiny, zavádí se do půdy na podzim;
 • Kyselina sírová - obsahuje 50% hlavní látky používané jako hlavní hnojivo pro ovocné plodiny, vzhledem k absenci přípravy chloru lze zavést na jaře.

Výživu fosforu lze provádět pomocí následujících směsí:

 • superfosfát - granulované hnojivo obsahuje až 20% kyseliny fosforečné, protože hlavní krmivo by mělo být hnojeno rychlostí 30-40 g /m.
 • fosforová mouka - v závislosti na druhu obsahuje od 15 do 35% fosforu,Hnojivo může být jakékoli ovocné plodiny tím, že ho naleje do volné půdy, neutralizuje vlastnost na kyselých půdách.

Plodiny na hnojení mohou být také komplexní přípravky: nitrofos (obsahující 12% draslíku, fosfor a dusík), diamofoska (26% draselný, fosfor a dusík - 10%), speciální směsi "podzim", "AVA", které kromě draslíku obsahují i ​​draslík. a fosfor obsahují některé stopové prvky.

Fondy založené na organických látkách

Univerzálním a nejcennějším hnojivem pro ovocné sazenice je hnůj zvířat a ptáků. Zavádí se do půdy třetí rok po výsadbě rychlostí 5-6 kg /m. náměstí pristvolnoy kruh. Nejužitečnější pták, zejména kuřecí vrh. Jako hnojivo se zavádí do půdy na jaře. Pro krmení ovocných plodin by měla být podestýlka naředěna vodou v poměru 1 kg /10 litrů vody, pak trvat několik dní. Doporučuje se přidávat suchou sacharózu na podzim rychlostí 0,3 kg /m. náměstí

Nedoporučuje se hnůj z krav, koní, prasat v čerstvé formě. U hnojiv by se měly používat pouze převisy (přehřátý hnůj). Plnění hnisu se provádí na podzim ne více než 1 čas /2-3 roky, ve špatných půdách, můžete krmit rostliny a častěji.

Rašelina není tak účinná jako hnojivo, jako hnůj, ale pro kopání, zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje propustnost. Práškový popel obsahuje fosfor, draslík a vápno. Snižuje kyselost půdy, takže hnojivo popel doporučený podzolic a trávník půdy. Popel se vyrábí rychlostí 100-120 m3. mMůže být smíchán s jakýmikoli jinými organickými polevami nebo připravit vodný roztok pro aplikaci kořenů.

Hnojivo kompostem

Kompost se považuje za velmi cenné organické hnojivo. Obohacuje půdu humusem, zlepšuje provzdušňování, přispívá ke zvýšení úrodnosti půdy.Kompost navíc obsahuje velké množství stopových prvků a živin nezbytných pro růst mladých stromů. Použitím vysoce kvalitního kompostu pro zahradnictví se můžete zcela obejít bez použití minerálních přípravků a směsí.

Většina zahrádkářů dává přednost hnojení sazenic ovocných stromů výhradně kompostem vlastního vaření. Každý ví, že při výsadbě sazenic je nutné půdu dobře vyživovat, aby rostliny na počátku svého vývoje necítily nedostatek užitečných látek. Zkušení zahradníci se proto připravují na výsadbu mladých zvířat předem. Vykopávají jámy z podzimu, které vyplňují různé organické odpady určené pro kompost: suché listí, rašelinu, piliny, suchou řepu a další materiály. Pak nalijte malou díru do malého množství půdy, zakryjte a odejděte až do jara. Během zimního období bude odpad přeměněn na kompost, který bude sloužit jako dobrý organický hnojiv pro vysázené stromy během prvního roku života.

V budoucnu se pěstování plodin doporučuje pro třetí rok po výsadbě, ale s nedostatkem humusu v půdě může být nezbytné jej zavést na druhý rok. Na podzim (od poloviny září do začátku října) je v tomto případě nutný kompost pod sazenicemičas je stále teplý, takže některé živiny budou absorbovány plodinami od podzimu, což jim pomůže přizpůsobit se a přežít zimu. Hnojivo by mělo být pohřbeno úhledně do horní vrstvy půdy lýtkových kruhů. Jako volitelný doplněk můžete jednoduše rozložit kolem kmene a pokropit ho trochou zeminy.

Video «Jak se starat o sazenice»

Informační video o péči o mladé hrozny. Tyto tipy lze použít pro většinu ostatních ovocných rostlin.