Zelí Kroužky: popis a recenze

Zelí Rinda z holandské produkce získalo popularitu mezi ruskými zahradníky. Důvodem je dobrá chuť zeleniny, působivé výnosy, odolnost vůči chorobám a povětrnostním podmínkám. Ale jako každá jiná hybridní odrůda, Rinda vyžaduje určitá pravidla výsadby a pěstování. Pouze v tomto případě mohou krajané počítat s vysokým výnosem.

Rinda zelí

Obsah
 1. Historie původu zelí Rinda
 2. Popis hybridu a jeho charakteristiky
 3. Výhody a nevýhody odrůd zelí Rinda
 4. Pěstování zelí Rinda
 5. Jak vypočítat termín výsevu osiva?
 6. Příprava semen
 7. Příprava lůžka
 8. Provádění výsevních prací
 9. Péče o zelí Rinda v otevřeném terénu
 10. Režim zavlažování
 11. Krmení
 12. Nemoci a škůdci Rindy
 13. Podmínky pro sklizeň a skladování zelí

Historie původu zelí Rinda

\ t

Na počátku devadesátých let byla na území nizozemské firmy Seminis zavedena řada zelí Rinda. V krátké době se semena kultury dovezla do Ruska. Po první experimentální výsadbě byla odrůda schválena pro masové pěstování v zemi a v roce 1993 byla zapsána do státního rejstříku. Takový výsev však byl doporučován pouze pro oblast Volhy a centrální oblast Ruska.

V současné době se semena této odrůdy již vyrábějí pod jinou značkou. V roce 2005původní výrobce Seminis vstoupil do skupiny společností "Monsanto". Již v prvních letech po fúzi se společnost stala jedním z nejvýznamnějších světových producentů a prodeje semen.

Popis hybridu a jeho charakteristiky

\ t

Rinda se vztahuje na bílooké odrůdy zelí. Hlavy se vyznačují správným kulovým tvarem a vysokou hustotou. Zásuvka zeleniny poskytuje průměrnou raskidistost. Listy jsou zároveň bohaté na šťavnaté, jemné konzistence a tenké žíly. Barva vnějších listů dlažební kostky je světle zelená. Na řezu je hlava nažloutlá.

Hlavní charakteristiky kultury:

 • Průměrná hmotnost dlážděných kostek je 4 kg, ale za příznivých klimatických podmínek může dobře dosáhnout značky 6-8 kg;
 • výnos hybridu - 9-11 kg na metr čtvereční;
 • od vykládky semen po technické zrání hlav prochází 110-120 dnů;
 • plodina je udržována ve správném teplotním režimu po dobu 4 měsíců.

V chemickém složení listů zelí obsahuje hybrid průměrné množství cukru. V tomto ohledu je chuť takového produktu sladká a prakticky nemá hořkost.

Pěstujte plodiny jak v semenáčcích, tak při výsevu semen přímo v otevřeném terénu.

Výhody a nevýhody odrůd zelí Rinda

\ t

Mezi domácími zahradníky je tento druh zelí velmi populární. Mezi výhody kultury patří:

 • velká velikost a krásná forma hlav;
 • vysoké aromatické vlastnosti listů, šťavnaté, \ tnepřítomnost hořkosti a prakticky nepostřehnutelných žil;
 • vhodnost tohoto zelí pro okurky a pro přípravu různých jídel;
 • dlouhou životnost, během které zelenina neztrácí chuť a zachovává si vzhled;
 • současné zrání většiny hlav, usnadňující sklizeň;
 • vhodnost hybridu pro přepravu;
 • odolnost vůči různým chorobám;
 • rychlá aklimatizace odrůdy za nových podmínek pěstování;
 • možnost prodloužené sklizně u kořene.

Rinda zelí

Mezi nedostatky tohoto hybridu patří:

 • otevřená semena této odrůdy jsou dražší než jiné odrůdy;
 • s nadměrným zaléváním jsou vačkové hřídele prasklé;
 • neposkytuje vysokou odolnost vůči škůdcům;
 • nesnášenlivost dlouhých období sucha;
 • snížení tempa růstu kultury v uspořádání lůžek ve stinných oblastech.

Nápověda. Stojí za zmínku, že tyto výhody a nevýhody se týkají pouze původních semen vyráběných společností Monsanto. Na trhu je secí materiál Rinda F1 a dalších výrobců. V tomto případě se vlastnosti a vlastnosti plodin mohou lišit.

zelí pěstované kůry

Pro maximální výnosy se zelí pěstuje pro jasně označenou technologii. Jedná se o speciální ošetření semen, individuální schéma výsevu, řádnou přípravu půdy.Díky vysoké rychlé aklimatizaci a odolnosti proti povětrnostním vlivům si karavany často vybírají jízdní metodu bez jízdy.

Jak vypočítat termín výsevu osiva?

Správný výpočet data výsevu osiva je jedním z klíčových bodů pro dosažení maximálního výnosu zelí. V různých regionech bude tento termín individuální. Ale zpravidla je naplánováno, že sedět na otevřeném terénu bude v období od posledního desetiletí dubna pro první týden v květnu.

Při volbě času výsevu byste měli být vedeni teplotou vzduchu. Nejvýhodnější pro hybrid je teplota 13-18 stupňů. Ale krátkodobé mrazy do -3 pro závod také nejsou hrozné.

Pokud teplo v této oblasti přijde pozdě, krajané nejdříve zasadí kulturu na semenáčcích. V tomto případě jsou semena v polích naplánována na období od konce března do poloviny dubna. Kromě toho, výsadba v otevřeném terénu se provádí na konci května - polovina června, kdy sazenice rostou na 15-20 cm a budou mít 2-6 pravých listů.

Příprava semen

\ t

S cílem zlepšit podobnost a chránit před škůdci a nepříznivými povětrnostními podmínkami je materiál plodin připraven k výsadbě. Tento proces zahrnuje několik kroků:

 • Třídění. Pokud jsou semena odebrána z rukou, musí být proseta, vyčištěna zkažená. Nechte pouze semena střední velikosti, vetchovaya příliš velká a malá.
 • Dezinfekce. Pro kontrolu bakterií Rinda semena po dobu 5-10 minut ponořte do slané vody. Pak se přemění na horkou vodu (40-50 stupňů) po dobu 20-30 minut apak se pár minut ponořte do chladného a suchého slunce.
 • Krmení. Rychlejší vzhled výhonků a podporuje jejich posílení namáčení semen v roztoku humátů nebo speciálních EM-vozidel po dobu 2-3 hodin, po které jsou sušeny a okamžitě prováděny setí.
 • Někteří zahradníci připravují také semena v chladničce nebo namočit v kusu mokré gázy.

  Pozor! Kompletní proces přípravy je nutný, pokud se semena odebírají z rukou nebo když se materiál během zpracování nezpracoval. Pokud jsou zakoupená semena natřena světlou barvou, není nutné žádné další školení.

  Příprava lůžka

  Rinda při výběru pozemku pro zelí počítá s několika body:

  • hřiště by mělo být během denního světla dobře osvětleno;
  • neusadit zelí v nížinách, kde voda dlouhodobě stagnuje;
  • vyberte oblasti, na kterých před pěstováním cibule, česneku, rajčat nebo brambor.

  Poslední bod je obzvláště důležitý. Pokud se na vybraném místě v minulé sezóně pěstuje zelí, ředkvičky, křen nebo jiné křížové květy, v půdě může přežít patogeny charakteristické pro ně nemoci. Proto je lepší se těmto oblastem vyhnout.

  Na podzim je vybráno vhodné místo pro zelí. Současně připravují půdu: hnojí půdu a důkladně ji stráví. Nejvhodnějším hybridním podavačem bude následující směs:

  • hnůj, kompost nebo humus - 1,5 dolarů;
  • superfosfát - asi 30 m;
  • Síran draselný- 40 s.

  Uvedený počet složek se vypočítá na metr čtvereční. Všechna půdní hnojiva se před nanesením na půdu důkladně promíchají v hluboké nádobě. Na jaře je taková postel prostě úhledně obložena hrudkami.

  Je možné přidávat hnojiva do půdy na jaře těsně před setím semen. Ale v tomto případě za každý metr čtvereční vezměte pouze 1,5 kbelíků vápna a popela v objemu 150-200 g. Ostatní komponenty jsou ze skladu odstraněny.

  Provádění výsevů

  \ t

  Po přípravných pracích přímo na výsev. Rindy se doporučuje k výsevu suchých semen. Naklíčená semena jdou rychleji, ale vyžadují zvláštní péči, jinak celá sklizeň zemře.

  Samotný výsev se provádí takto:

 • Ze zvoleného spiknutí se veškeré odpadky sklízejí plevelem. Horní vrstva země je úhledně zarovnána.
 • Jamky se vykopávají v kroku 45 cm, šířka řady je 75 cm. Hloubka každé díry je asi 3-4 cm.
 • Salony hojně zalévané teplou vodou, ve kterých je žádoucí ředit malé množství manganu. Po zalévání po dobu 2-3 hodin, jsou ponechány otvory, takže kapalina oblečená v zemi.
 • Poté, co půda v studnách není mokrá, ale jen trochu vlhká, jsou výsadbou. Pro každé prohloubení se započítávají 2-3 semena.
 • Z vrcholu osiva usíná na zemi 1-2 cm. Tloušťka zemní vrstvy se volí tak, aby v místě vrtu zůstala hloubka 2-3 cm. Zabraňuje nadměrnému šíření kapaliny do stran během zavlažování.
 • Je-li minimummnožství volné plochy osiva může být oseté hustší, ale ne menší než 35 cm od sebe. Řádky musí být nejméně 50 cm široké.

  Je-li v době přistání v otevřeném terénu stále chladno, má smysl zakrýt každou díru semeny o půl plastové láhve nebo plechovky. V takové zahradě budou sazenice chráněny a zvýšená teplota bude podporovat růst. Sejměte kopuli, když se povětrnostní podmínky stanou stabilnějšími a vhodnějšími pro závod.

  Rinda Zelí na lůžku

  Péče o zelí Rinda v otevřeném terénu

  Poté, co se objeví první schody hybridu, je třeba jim poskytnout zvláštní péči. Je nezbytné, aby rostlina byla napájena a krmena přímo od prvních dnů. Koneckonců, v této době se tvoří kořenový systém a začíná období aktivního růstu.

  Režim zavlažování

  Rinda odkazuje na odrůdy zelí, které milují vlhkost. Ale frekvence zalévání kultury závisí do značné míry na povětrnostních podmínkách. Při mírné teplotě se zelí zalévá jednou za 5-7 dní. A pouze při tvorbě dutiny se vlhkost provádí častěji, každé 4 dny. Je-li suché počasí, a teplota je příliš vysoká, od prvních dnů zalévání se provádí každé 2-3 dny.

  V průměru by poprvé měly být zavlažovací rostliny takové, aby na každý metr čtvereční půdy šly až na 10 litrů vody. Když rostou sazenice a postupně se začnou vázat, objem použité kapaliny se zvýší na 14 litrů na čtverec.

  Voda pro zavlažování stojí a zahřívá se na teplotuprostředí. Zalévání se provádí pouze večer, takže mokré listy nejsou spáleny pod sluncem. Mnoho letní chaty, aby vlhkost déle, horní vrstva půdy kolem základny Bush pokrývá vrstvu rašeliny.

  Předpokladem pro zalévání zelí je uvolnění zeminy po zákroku. Namočte půdu do hloubky 8-10 sm Tento přístup zvýší tok kyslíku do kořenového systému.

  Zastavení zavlažovacích zařízení asi 2 týdny před očekávaným datem sklizně.

  Krmení

  Včasná hnojiva urychlí růst vegetace a budou mít pozitivní vliv na výnos. Krmte zelí ve dvou stupních:

 • S výskytem sazenic první pravé listy. Během této doby je půda na dně keře napojena roztokem krávy, z čehož 1 kg nalije 10 litrů vody. Vhodné je také hnojivo (3 g na 1 litr kapaliny), drůbeží podestýlka (0,5 kg na 10 litrů). Mnoho rekreantů se infuze na plevel (1 kg na 5 l), který jemně nasekat a nalijte vodu. Krmení v tomto období tráví jednou za 2 týdny.
 • V počáteční fázi vzhledu dutin. V současné době jsou dusíkatá hnojiva zastavena. Místo toho se zaměřují na hnojení draslíkem a fosfáty. Doporučuje se používat speciálně zakoupené sklady, stejně jako popel, které jsou roztroušeny ve 2–3 lžičkách pro každý keř, po kterém je půda explodována.
 • Je to důležité! Při pěstování hybridní metody Rinda se první obvaz provádí během růstu sazenic.

  Nemoci a škůdci Rindy

  ProZískání maximálního výnosu z lůžka by mělo být přijato včas a na ochranu zelí před škůdci a chorobami. Mezi nejběžnější onemocnění, kterým je hybrid vystaven, patří:

  • Černá noha. Onemocnění vede ke zpomalení růstu a vadnutí po schodech. Pro jeho prevenci v půdě pro každý čtverec, aby 50 gramů drogy Tyram. Kromě toho semena před výsadbou zpracovává granozan.
  • Rozkvět rosy. S touto nemocí listy vyschnou a vypadnou z křoví. Se sebemenšími známkami nemoci se zelí okamžitě ošetřuje roztokem bordeauxské kapaliny, ředí se 500 ml léku v 10 litrech vody.
  • Keela. Onemocnění postihuje kořen, prolomí sílu keře. Onemocnění není léčeno, infikované rostliny jsou odstraněny z lůžka a spáleny.

  Škůdců nejčastěji na takové zelí se nachází kapusta mšice a puchýře. Pro boj s první skupinou hmyzu použijte mýdlový roztok (40 g komerčního mýdla na 10 litrů vody), který stříká keře. Směs popela s nasekaným sušeným tabákem pomáhá s puchýři. Tento prášek se nastříká na pouzdra v koncentraci 40 g na metr čtvereční.

  Období sklizně a sklizně zelí

  \ t

  Zelí se sklízí přibližně 110 dní po zasetí semen. Úklid je plánován na suchý, chladný den. Odřízněte na noze 2-3 cm od hlavy. A po sběru zelí se suší několik hodin na slunci. Během této doby můžete zvednout horní listy a vidět swingers na přítomnost zkažených.

  Uchovávejte sklizeň v roce 2005. \ Tlednice, sklep nebo jiné suché, chladné místo. Poškozené vepřové tampony.

  Hybridní odrůda Rinda Cabbage má vysoký výnos, dobrou chuť listů, dlouhou trvanlivost. Všechny tyto vlastnosti poskytly odrůdám velké popularity mezi domácími zahradníky. Při pěstování kultury by však tato doporučení měla být dodržována. Výrazně zvýší výnos těchto zelí.