Zelí Malachit: popis odrůdy, vlastnosti a fotografie

Zelí Malachit patří do řady hybridních odrůd zavedených v Rusku. Vyznačuje se vysokými chuťovými vlastnostmi, dlouhou trvanlivostí, dobrými výtěžky. Hybrid je navíc plně přizpůsoben ruskému klimatu, což značně zjednodušuje péči o vegetaci. Samozřejmě, že tyto výhody odrůdy nezůstaly bez povšimnutí domácími zahradníky, a dnes patřičně patří mezi nejoblíbenější v zemi.

Stupeň malachitů F1

Obsah
 1. Obecný popis odrůdy malachitové zelí
 2. Charakteristiky dutiny
 3. Zralost, výnos, odolnost proti chorobám
 4. Přednosti a nevýhody kultury
 5. Vlastnosti agrotechniky
 6. Pěstování sazenic
 7. Péče o výskyt sazenic
 8. Transplantace do půdy
 9. Péče o zelí Malachit
 10. Linky sklizně

Obecný popis odrůdy zelí Malachite

\ t

Malachit F1 je zapsán ve státním rejstříku od roku 1993. Od tohoto období se kultura pěstuje jak masivně na polích, tak na dvorcích.

Samotná rostlina patří k počtu bílých odrůd. Výška pouzdra dosahuje 40 cm, zásuvka v zelí je polozvednuta a jeho průměr je 70-90 cm. Vzdělání se skládá z prakticky kulatých listů, jejichž šířka a délka jsou v průměru 25 cm. Na jednom keřu těchto listů roste od 14 do 18. V tomto případě má každý z nich následující vlastnosti:

 • minimální vlnová délka okrajů;
 • světle zelená nebo šedivá barva;
 • zakryjte žíly střední velikosti;
 • navařování lehkého vosku na povrchu;
 • krátké kořeny listů.

Za zmínku stojí také dobře rozvinutý kořenový systém keře, který mu umožňuje získávat vlhkost a živiny z velké hloubky.

Nápověda. Z ostatních odrůd má hybridy dlouhou trvanlivost, odolnost proti praskání, vysoký výtěžek zboží z celkové hmotnosti. Kromě toho, taková kultura snadno přepravovat dálkovou dopravu.

Charakteristika dlažební kostky

\ t

Knedlíky v tomto druhu zelí jsou husté, ale malé. Mezi hlavní charakteristiky každé vidlice patří:

 • správný kulatý formulář;
 • světle zelená barva vnějších listů;
 • bíložlutá barva řezu hlavy;
 • průměrná hmotnost - 1,2-1,5 kg, ale jednotlivé vzorky dosahují až 3 kg;
 • výška dlažební kostky - 17 cm;
 • délka vnějších porostů je 6 cm;
 • vnitřní část roste na 8 cm.

Hlavy této odrůdy zelí mají vynikající chuťové vlastnosti. Jejich listy se používají ke konzumaci v salátech, vaření různých pokrmů. Kromě toho, chuť zeleniny během spěchu také není zkažený.

Zralost, výnos, odolnost proti chorobám

\ t

Malachit F1 patří do raných odrůd. Průměrné termíny zrání plodin při výsadbě do otevřeného terénu jsou od 90 do 130 dnů od vzniku prvních výhonků. Při použití sazenicMetoda kultivace, která byla přenesena do květákové lože, zraje 55-65 dní.

Výnos rostlin je vyšší než průměr. Z jednoho čtverečního metru přistávací plochy v přítomnosti všech nezbytných podmínek sbírejte 3 až 6,7 kg zelí. V průmyslovém měřítku je výnos zeleniny 400-500 kg /ha.

Tento typ zelí má poměrně vysokou odolnost proti fuzarióze a bakterióze sliznic a cévních forem. Také při pěstování sazenic v sazenicích, příznaky černé nohy jsou zřídka dohledat. Odpor vůči hromadě v kultuře je však slabý.

Zelná třída Malachite F1

Cnosti a nevýhody kultury

Hybridní Malachite F1 získal v Rusku a sousedních zemích popularitu díky široké škále výhod. Patří mezi ně následující:

 • vysoký výtěžek odrůdy;
 • dobrá chuť;
 • odolnost proti praskání;
 • vysoký obsah kyseliny askorbové a karotenu, které přispívají k posílení imunity, zlepšují stav kůže a vlasů;
 • možnost dlouhodobého skladování a vhodnosti pro přepravu;
 • rezistence na řadu onemocnění;
 • přátelské zrání většiny klasů.

Takovéto výhody prakticky neexistují. Jediné, co je třeba poznamenat, je vysoká citlivost rostlin na kýl.

Vlastnosti agrotechniky

Pěstování zelí Malachit poskytuje společnou technologii pro všechny rané odrůdy. Kultivace může být pěstována jako sazenice a neosazená metoda. Ale první možnost je lepší, protožejiž silná sazenice dávají nejlepší výsledky při výsadbě a snadněji zažívají chlad, nadměrné teplo a další negativní faktory.

Pěstování sazenic

\ t

Sazenice se provádí v polovině března. Použijte zakoupenou nebo samostatně vyrobenou zemní směs. Pro jeho přípravu mix rašeliny, země ze zahrady nebo města (pouze ne z těch oblastí, kde byly kříže rostly dříve) a písku, v poměru 1: 1: 1. Po důkladném promíchání se výsledný substrát nalije do železných nádob a 10 až 15 minut se umístí do vyhřívané trouby, aby se dekontaminoval. Pro tento účel se často používá slabý roztok kyseliny manganové-draslíku.

V dezinfikované půdě se doporučuje hnojení hnojit. K tomu vezměte hotové sklady a nalijte do půdy v poměru 2 lžíce na kbelík půdy. Potom se směs znovu míchá a rozptýlí do krabic s bočními výškami nejméně 5 cm.

Pokud nebyl výsevný materiál zakoupen ve specializovaných prodejnách, může být vyžadována další příprava k výsadbě. Provádí se takto:

 • Z celé hmotnosti semen se vybírají zkažené, nadměrně suché a velmi odlišné od standardu tvaru a velikosti. Nejsou povoleny před přistáním.
 • Semena jsou navinuta v hadříku ponořeném do horké vody (45-55 stupňů) po dobu 15 minut. Pak se tkáň okamžitě přenese do studené kapaliny a udržuje se po dobu 3-5 minut. Tento postup pomáhá zabít patogenní mikroorganismy.
 • 2-3 hodiny před výsadbou se semenný materiál namočí do roztoku přípravku "Epin". On jezlepšuje podobnost a podporuje lepší vývoj vegetace.
 • Jakmile je semeno připraveno, ihned zasejte. K tomu, v zásuvce po celé délce drážky s hloubkou 1 cm a krok mezi sousedními 3 cm. Země v nich je napojena teplou vodou a pak se semena vloží do drážky s krokem 2 cm. Z horní části linky vyplňte půdu krabicí a zakryjte krabici filmem. Sazenice skladujte, dokud se klíčky neobjeví v místnosti s teplotou nejméně 23-25 ​​° C.

  Péče po vzniku sazenic

  \ t

  Stupně zelí Malachit je zvlněné již po dobu 3-6 dnů. Ihned poté se zásuvka vyčistí na chladnější místo. Teplotní režim pro toto období je 15-17 stupňů ve dne a 8 stupňů v noci.

  Pozor! Půda je napojena teplou, usazenou vodou. V tomto případě se zavlažování provádí, když vrchní vrstva zeminy zasychá. Množství kapaliny je přijato tak, aby nepřekonalo zem.

  Když se sazenice objeví 2-3 plné listy, sazenice v krabici jsou nakrájené. Proveďte následující postup:

 • Pozemek v zásuvce zvlhčující.
 • Jemně zvedne nůž, vytáhne klíček s kouskem země.
 • 1/3 kořene je vyříznuta do sazenic, což usnadní jeho konsolidaci.
 • Zasadit kořen rostliny do samostatného skla, předem zavlažovat v něm půdní směs.
 • V prvních dnech po vyobrazení se teplota na místě, kde se vegetace drží, opět zvýší na 20-22 stupňů. Pak se postupně snižuje na výše uvedené hodnoty.

  1,5 týdnů po vyskladnění se krmí sazenice. Chcete-li ji použítPtačí trus, jehož 100 g je chováno v 1,5 litru stojaté vody a postupně se vylévá pod každé keře. Nahraďte ji roztokem tekuté krávy, ale podíl v tomto případě bude 1:10.

  Ptačí trus

  \ t

  Druhá úprava se provádí po 10-15 dnech od prvního. V této době připravte směs, která přidá do každého litru vody:

  • 8 g superfosfátu;
  • 4 g síranu draselného;
  • 4 g dusičnanů.

  Všechny složky se důkladně rozpustí ve vodě a pokropí se pod kořenem sazenic.

  Také několik dní před výsadbou semenáčků do půdy může být třetí obvaz. Toto složení zůstává stejné. Pouze množství superfosfátu je poloviční a naopak množství síranu draselného se zdvojnásobí.

  Transplantace v půdě

  Sazenice sazenic, zpravidla nejdříve v polovině května. Zároveň musí mít každá rostlina alespoň 4 pravé listy. Mělo by se také připomenout, že plánují přistát večer a nejlépe na bezútěšný den. 10 dnů před předpokládaným termínem transplantace jsou semenáčky ochuceny. K tomu je přivedou na balkon nebo na ulici. Počínaje 2-3 hodinami a postupně se zvyšují až na 6 dní.

  Samotný proces výsadby se provádí v souladu s algoritmem:

 • Do zvolené oblasti od podzimu zavést humus nebo hnůj a důkladně strávit, míchat půdu s hnojivem.
 • Na jaře před přistáním je plošina vodorovná a vylévá z ní. Pak jamky vykopejte do řádků ve vzdálenosti 50 cm od sebe. Současně mezi řádkyUdržujte vzdálenost 60 cm
 • V každém prohloubení prohlubně nalijte 0,5-1 litrů stojaté vody. Tam se také nalije malé množství dřevěného popela.
 • Půda v šálcích se před výsadbou důkladně zalévá. Když voda nasákne půdu, z ní dostanou sazenice s mokrou půdou země.
 • Každé pouzdro je naskládáno do jamek tak, že kořen je nasměrován jasně dolů a postupně postříkán půdou. Na konci země budete potřebovat trochu na to, abyste se na něj zastrčili.
 • Není nutné, aby přečerpávaly vodu. Země v řadách a kolem křoví však musí být uvolněna. Pokud se v době transplantace v regionu ještě omrzlí, schody, dokud se nezvýší, mohou být přes noc pokryty agrofibre nebo filmem.

  Péče o zelí Malachit

  Po výsadbě zelí na lůžku zajišťuje řádnou péči, která zahrnuje pravidelné zavlažování, hnojení půdy, odplevelení, periodické vykopávky horní vrstvy půdy. Ochrana výsadby před škůdci a chorobami má navíc velký význam.

  Režim zavlažování

  Zelí Malachit je zavlažován dvakrát týdně. Tato četnost zavlažování umožňuje zajistit vegetaci dostatečným množstvím vlhkosti a zároveň zabránit její nadměrné akumulaci v půdě.

  Zalévání postele večer nebo brzy ráno. Je žádoucí použít kapkové zavlažování pod kořenem keře. Voda je odebírána výhradně ohřívaná a stojící. Ihned po zavlažování je nutné uvolnit povrch půdy a odstranit plevele.

  Stojí za zmínku, že je obzvláště opatrnýZelí je napojeno bezprostředně po přesazení do města a v době vaječníků řádků. 2-3 týdny před sklizní je zavlažování zcela zastaveno.

  Použití hnojiv

  \ t

  Hybrid se doporučuje krmit dvakrát za sezónu. Každý chov zajišťuje jeho složení:

 • Poprvé se hnojivo zavádí do 15-20 dnů po přesunu sazenic do lůžek. Pro první zavedení je vhodná tekutá kráva, kilogram zředěný 10 litry vody. Taková kompozice se nalévá pod kořeny keřů. Také se používá směs 1 kg ptačího trusu a 2 kg chuchvalců. Uvedené množství krmiva je rozloženo na 1 m2. m plocha lůžka.
 • Podruhé se hnojivo zavádí 10-15 dní po prvním krmení. V tomto případě se používají fosfátová hnojiva. 20 mg takové látky se zředí 10 litry vody a nalije se 2 litry pod každý keř zelí.
 • Dusičnan amonný

  Dusičnan amonný se také používá jako účinný doplněk. Za 10 litrů teplé vody vezměte 20 g látky a důkladně promíchejte. Je však třeba poznamenat, že takové hnojivo by mělo být nalito okamžitě pod kořenem, aniž by se dotklo listí. Jinak mohou zůstat popáleniny.

  Boj proti škůdcům a chorobám

  \ t

  Mraky různých hmyzů, které se také probudí na jaře, mohou za pár dní zničit transplantované sazenice. Hlavní důraz v tomto boji spočívá ve své rozmanitosti:

 • Apes. Tento škůdce nasává šťávy z mladých zelných listů, což vede k jejich vadnutí. Účinný prostředek bojemšice jsou lék "Epin", který choval v poměru 30 mg na 10 litrů vody a hojně postřik lůžek.
 • Zelí mouchy. Larvy tohoto hmyzu velmi poškozují kořeny rostliny. Jako ochranná opatření se často používají postřikové plantáže s léky "Bancol" nebo "Karate". Také, výsadba v řadách kopru nebo opékání země kolem kmene s kalené vápno pomáhá.
 • Puchýře s křížkem. V boji proti tomuto škůdci mangan pomáhá. Tato látka se přidává do vody v množství 1 g na 10 litrů a nastříká se.
 • Ze známých onemocnění křehké pro Malachit je obzvláště nebezpečné kilo. Efektivní způsoby, jak s ním bojovat, se nepředpokládají. Hlavním úkolem je proto zabránit šíření nemoci. Za tímto účelem se infikovaná rostlina vyjme z lůžka a půda v jamce se postříká popelem nebo postříká kapalinou Bordeaux, přičemž 2 mg tohoto přípravku se zředí na 10 litrů vody.

  Sklízecí linky

  Podle podmínek výsevu a výsadby sazenic v otevřeném terénu se sklizeň provádí od začátku června do poloviny července. Výrazné známky zralosti hlav jsou hustota vláken a sušení spodních listů hrdla.

  Vybírání zelí v suchém, lehkém dni ráno. Navíc, pokud je počasí po dlouhou dobu „mokré“, všechny shromážděné hlavy by měly být sušeny v teplé místnosti. Čištění by nemělo být prováděno ve velmi horkých dnech, kdy teplota vzduchu překročí 15-16 stupňů. To bude mít negativní vliv na načasování skladování hlav.

  Rozřízněte vidlices ledovými listy. Současně je řez proveden tak, že na hlavě jsou ještě 2-3 cm larvy. Po sejmutí hlav by měly být pečlivě vyšetřeny. Pro dlouhodobé skladování v suterénu jsou vhodné pouze nádoby, které nejsou poškozené a popraskané. V opačném případě by měly být přijaty jako první.

  Hybridní zelí zelí Malachit F1 získal popularitu mezi pěstiteli v Rusku, na Ukrajině, v Moldavsku a v řadě dalších zemí. Hlavními důvody této vysoké poptávky je dobrá chuť zeleniny, její dlouhá životnost, dobrá odolnost vůči chorobám. Kultura navíc produkuje velké plodiny a nevyžaduje zvláštní péči během pěstování. Aby se dosáhlo maximálního výnosu zelí, stačí, aby se okamžitě živil v půdě a dodržoval režim zavlažování.