Jak pěstovat semena zelí sami?

Poměrně často zakoupené jako experiment setí materiál přináší rekordní výnosy, které chci opakovat příští rok. Ale ne každou sezónu, zahradník může koupit zelí semena sladký kbelík vhodné odrůdy. V tomto případě má smysl samostatně pěstovat mateřské rostliny, z nichž se později sbírají semena. Je zaručeno, že tento setný materiál neobsahuje žádnou škodlivou chemii a je vysoce pravděpodobný, že poskytne stejné plodiny jako původní semena. Pro tento druh kultivace nejsou vhodné pouze hybridy, které ve druhé generaci nedědí kvalitu původní kultury.

Semena zelí

Obsah
 1. Biologické zvláštnosti kultury
 2. Semena zelí: jak je získat, instrukce krok za krokem
 3. Jaká je zásada výběru základních desek?
 4. Jak zachránit řádky do jara?
 5. Lůžka na výsadbu
 6. Péče o zelí
 7. Sběr semen zelí
 8. Získání semen zelí doma

Biologické znaky kultury

\ t

Zelí patří do skupiny Ukřižování a zahrnuje období dvouletého zrání. Tato kultura se ve druhém roce života množí semeny. Platí pravidlo, že v této době jsou na místě ševce dlouhé šípy, na kterých jsou tvořeny lusky se semeny v délce 8-10 cm, v tomto případě samotný kmen často roste na 160 cm nebo více (v závislosti na odrůdě).

Stojí za zmínku, že některé druhy bílého zelí mohou střílet šipky v prvním roce života. Ale v tomto případěmateriál plodin často není zralý a nepřinese očekávaný výnos. Totéž platí pro hybridy. Mnoho rekreantů, pěstování na odrůdách s odrůdami označenými F1, přemýšlel, proč semena nespadají. Mezitím se v druhé generaci hybridních odrůd zcela ztrácí původní kvalita a na úrovni genů se projevují charakteristiky jedné z odrůd používaných v procesu stažení.

Semena zelí: jak je získat, instrukce krok za krokem

Aby bylo možné získat semena zelí vaší oblíbené odrůdy, je nutné jasně dodržovat pokyny a doporučení týkající se tohoto procesu. V ideálním případě je pro sběr semen nejvhodnější midget a pozdní odrůdy zelí. Současně, ze všech zralých zralých hlav, jsou vybrány ty, jejichž odrůdové charakteristiky jsou nejvýraznější. Tyto swingers slouží jako základní desky. Jsou skladovány zvláštním způsobem a s nástupem jarního tepla jsou znovu zasazeny do stodoly jako osivo. Je to od nich, že sbírají nejlepší materiál.

Jaká je zásada výběru základních desek?

Správná volba mateřských rostlin v mnoha ohledech závisí na kvalitě semen zelí, z nichž bude růst. Dobrá matice poskytuje následující charakteristiky:

 • uchování maximálního počtu charakteristik odrůdy ve zralém rostlině;
 • nepřítomnost škod způsobených chorobami a škůdci;
 • velká hlava;
 • tenká kochlea;
 • krátké kořeny;
 • minimální počet listů.

Je třeba poznamenat, že u některých odrůdhlavy zelí na řezu připomínají horizontálně natažený ovál. V tomto případě se rohože používají s většinou plochých rovin.

Pozor! Pro keře, které mají být použity jako mateřské rostliny, přidělte samostatný graf. A výsadba semen zelí se doporučuje okamžitě v otevřeném terénu. V tomto případě, ve vegetaci až do sklizně, bude kořenový systém rozvinutější, což přispívá k dlouhodobému skladování.

Jak zachránit řádky do jara?

Splatnost se vybírá za dobu skladování. Za tímto účelem ze země opatrně uchopte hlavu spolu s kořenovým systémem. Je nesmírně důležité nepoškozovat kořeny ani koliku. Pak ostrý nůž odřízl všechny listy zásuvky. V místě hlavy ponechte pouze 2-3 listy. V této formě, s výhradou podmínek, rostlina zůstává až do jara.

Vedoucí zelí

\ t

Doporučuje se sbírat počty startérů až do prvního mrazu. Pokud rostlina stále klesne na -5 stupňů nebo více, čištění by mělo být odloženo na týden. Během této doby zelí odejde a zvykne si na takové podmínky.

Po úspěšné sklizni je vegetace určena pro skladování. Následují následující nuance:

 • Kořen matečných jater se ponoří do tekuté misky z hlíny a nechá se uschnout;
 • pro ochranu před hnilobou z výše uvedených quiche a listů sypaných silnou křídou;
 • samostatné saláty zelí určené k jídlu;
 • rostliny nebo zavěšené svisle, vířící nahoru neboležet na dřevěných policích tak, aby mezi nimi byla určitá vzdálenost;
 • vlhkost v místě skladování by se měla pohybovat v rozmezí 80-85%;
 • doporučená teplota je 0-1 stupňů.

Zvláště důležitá je optimální teplota ve skladu. Pokud klesne pod nulu, po přistání se matka rychle utopí. A pokud se zvedne na 8-10 stupňů, rostlina v otevřeném terénu namísto předpovězené šipky zanechává mnoho zelených listů, což také není vhodné pro sběr semen.

Zvýšit skladovací teplotu plodiny (do +5 stupňů) pouze za 20-30 dnů před plánovaným datem výsadby malty v půdě. To zvýší metabolismus tkání, což dále urychlí použití kultury na lůžku.

Důležité! Takové zelí by mělo být udržováno úplně samo. Proto se nedoporučuje překládat a odstraňovat.

Výsadba larev

\ t

Přistání Kocherigoy v závislosti na regionu jsou plánována na období od konce dubna do začátku května. Měsíc předtím pečlivě zkontrolujte každou matku, v jejímž průběhu zjistíte a okamžitě odstraníte shnilé kořeny nebo listy. Samotná okurka (pokud byly matrice uchovávány v této formě) se řezá ostrým nožem tak, aby na jejím místě zůstal kužel o průměru ne více než 20 cm.

Další fází přípravy vegetace pro výsadbu je růst zralosti. K tomu, v 15-20 dnů před přistáním, všechny stohy colcheriig venku, zakořeněné dovnitř. Každá vrstva kořenů se nastříkáhojné množství humusu a vody z horní vody zředěné ve vodním hnisu. V této formě, kocheriigi rozvíjet dobře na ulici, ale je třeba pozorně sledovat teplotní režim tak, aby kořeny zelí nemrznou.

Při vykládce si vyberte místo, kde během posledních 3 - 4 let nerostly kříže. Už od podzimu je krmen. K tomu, v půdě přinést hnůj ve výši 6 kg na čtvereční plochu. Na jaře je půda také krmena draslíkem (10 g /m2 M.) a fosforovými hnojivy (20 g /m2 M). Po naložení se krmná plocha důkladně stráví.

Samotný proces vykládky se provádí takto:

 • Na odklizeném místě jsou studny vykopány v intervalu 50 cm v řadě a odstup řádků 70 cm
 • .
 • V každém výklenku zalijeme 300 gramů libového a 20-25 g fosfátu a smícháme je se zemí.
 • V oddělené nádobě připravte roztok jílu a tekuté krávy. Do přijaté masy ponořte kořenový systém každého cochigerig před přistáním.
 • Rostlina je umístěna v jamce pod mírným sklonem. Poté nalijte trochu zeminy a utěsněte ji v oblasti kořenů. Poté se vyplní zbytky zeminy, takže horní vrstva zeminy se nachází přesně pod základnou dutiny.
 • Naplněný otvor se nalije a vydechuje na povrchu.
 • Pokud zelí roste v blízkosti sousedů v zahradě, existuje riziko křížového opylování plodiny. V tomto případě se pro každou pokládku mateřské rostliny nosí kus gázy, který je upevněn na dně dlažební kostky.

  Nebezpečné sousedství

  Péče o zelí

  PoPřesuny pro secí stroje by měly být ošetřeny zvláštním způsobem. První týden, pokud ještě existuje možnost mrazů, jsou postele lépe pokryté tlustou vrstvou slámy. Pomůže to udržet teplo. Na konci uvedeného období budou již semenáčky vysazeny, zpevněny a sláma může být vyčištěna.

  Zalévání zelí se provádí, jakmile půda vyschne v blízkosti nadace cochigerig. Kultura se zpravidla zalévá jednou za 7-10 dní. Přesnější plán však závisí na klimatických podmínkách regionu. Pokud je počasí horké, zavlažování se provádí častěji. Postup se provádí výhradně večer. V tomto případě by měla být voda usazena a zahřívána na slunci denně. Půda je pravidelně navíjena pro lepší provzdušňování kořenů a průchod vlhkosti.

  Základním předpokladem dobrého růstu masožravců je včasná výživa. Poprvé se zelí oplodní 2 týdny po přistání. K tomuto účelu použijte kravské mléko rozpustné ve vodě. Zalévání s průtokem 3 litry pod každým keřem.

  Druhý obvaz se provádí těsně před kvetením kultury. V této době rostlina potřebuje dusík, takže nitrofosfát se zavádí do půdy. Dávkování je 25 g na metr čtvereční.

  Kromě výše uvedených obecných aspektů péče o sazenice existují i ​​specifičtější, z nichž jsou:

 • Odstranění starých listů. Ty listy, s nimiž rostlina zimovala, odřízly kořeny dva týdny po přistání. Pokud ne, vegetace začne hníst.
 • Krejčovství keřů. Když taková svatyně uvolní šíp, je okamžitě svázánazabit v hromadě země. Tím se zabrání rozdělení stonků.
 • Odstranění nepotřebných částí pouzdra. Pokud se v procesu kvetení objeví příliš velké výhonky, jsou odstraněny, protože nemají čas dozrát, ale přetáhněte hodně šťávy. Odříznout od keře a extra stonky, takže některé z nejodolnější a produktivní.
 • Proces kvetení zelí trvá v průměru 25-30 dní. Pak se na křoví tvoří lusky se semeny, které dozrávají dalších 50 dní.

  Sběr zelí

  \ t

  Na konci těchto podmínek musíte okamžitě sbírat semena zelí. Zralé lusky se stanou nažloutlé a semena samy získávají hnědý odstín. V této době jsou všechny semenáčky rozřezány na základně a svázány spolu s malými pevnými trámy, které se pak otočí a zavěsí na suché místo pro zrání.

  Semena zelí

  \ t

  Při sušení je důležité, aby lusky nebyly zcela otevřeny. Jako živý plot pod snopy je kus hmoty, na kterém semena padnou, pokud se některá z nich ještě otevřou.

  Když lusky zcela vyschnou, jsou odděleny od stonků. Dále semena extrémně jemně protřepávají suché části lusků a zanechávají je v procesu odstraňování vad.

  Shromážděná semena, pokud nebyla poškozena v procesu montáže, zůstávají životaschopná po dobu 3-4 let. Proto je možné sklad provést okamžitě pro několik sezón dopředu.

  Získání semen zelí doma

  Výše ​​uvedené metody pěstování žaludku jsou velmi účinnépozdní a střední pozdní odrůdy. Ale pěstovat semena raných odrůd zelí, nejsou vhodné. V tomto případě se používá následující schéma:

 • Z vybraných hlav jsou piloty zcela vyříznuty, čímž se odstraní i zmrazené listy.
 • Výsledná část je uložena ve sklepě pro skladování.
 • Na podzim, v samostatných nádobách zalijeme hnojivou půdu a umístíme tam shromážděné řádky. Takové sazenice jsou pravidelně sypány teplou vodou (20-22 stupňů) a vybuchnou.
 • S nástupem vhodných dat výsadby je rostlina odebrána z hrnce spolu s půdou hrudky a vysazena na lůžko.
 • Tento přístup vám umožní uchovat larvy raných odrůd. Kromě toho, za vhodných podmínek, je jejich kořenový systém výrazně posílen a pěstován, což má příznivý vliv na používání odrůd a odolnost proti chorobám a nepříznivým povětrnostním podmínkám po přistání.

  Pěstování semen zelí je prospěšné nejen z ekonomického hlediska. Tento způsob získávání výsevního materiálu vám umožní uskladnit pro následující sezóny vzácné odrůdy plodin, které se každoročně nenacházejí na trhu. Kromě toho, získané při vlastní pěstování semen, jsou více aklimatizovány na místní podmínky pěstování. To znamená, že rostlina účinněji odolává nachlazení, škůdcům, chorobám a dalším negativním faktorům.