Kostní moučka jako hnojivo: jak aplikovat v zahradě

Pokud jde o kvalitu plodin, prioritou je vybrat správný zdroj potravy pro rostliny, zeleninu a ovoce. Řádná péče, ošetření a zalévání dávají své výsledky, ale v moderním světě, kdy pokrok není na místě, bylo již dlouho rozhodnuto použít další podestýlku pro zahradu nebo město. K tomu jsou vhodná velmi dobrá organická hnojiva. Mnoho z nich je lidstvu již dlouho známo - je to hnůj, rašelinový kompost. Relativně nový přírodní produkt používaný jako hnojivo je kostní moučka.
Obsah
 1. Popis
 2. Video «Jak udělat kostní mouku sami»
 3. Jak aplikovat kostní moučku
 4. Odrůdy hnojiv
 5. Video «Skartování kostí pomocí stroje»

Popis

Organická hnojiva se v praxi dlouhodobě osvědčila jako vynikající výživa rostlin. Jednou z nejoblíbenějších odrůd této výživy je kostní moučka. Je to produkt živočišného původu, je levný, ale má poměrně vysoký výkon a přináší mnoho výhod pro zahradu a město. Kostní moučka jako hnojivo je široce používána zeměmi v Evropě a CIS, je zcela přírodní přísada, která nepoškozuje půdu.

Takový substrát se získává vytěžováním kostí skotu, v podstatě jde o vedlejší produkt procesu zpracování jatečně upravených těl zvířat. Látka vytvořená po re-molaru je ve formě prášku se žlutavým nádechem. Jeho složení je velmi bohaté na různé minerály a stopové prvky: sodík,železo, jód, mangan, zinek a měď, hořčík a kobalt - to je jen část tohoto hodnotného seznamu. Hlavními prvky žlutého prášku, které umožňují použití v zemědělském průmyslu, jsou samozřejmě fosfor a dusík. Díky této kombinaci se substrát kostí nazývá také fosfoazotin. Specialisté doporučují použití fosfoazotonu jako přírodního minerálního hnojiva pro rostliny, které má 10 hlavních výhod:

 • vysoká vlhkost (vzhledem k množství živočišného tuku);
 • přirozenost, bohaté složení;
 • se používá pro všechny druhy plodin - zahradu, město, dokonce i domácí hrnce;
 • doba úplného rozkladu z půl roku na 8 měsíců, po které se prášek zcela spojí se složením půdy;
 • nenasycuje půdu dusičnany, pesticidy;
 • přidání fosfoazotinu přináší dobré sklizně, což dokládají zkušenosti ze světa;
 • levné, nebere mnoho úložného prostoru, může být zakoupeno a přidáno do půdy v malých dávkách (gramy nebo lžíce);
 • použití fosfoazotinu může být bezprostředně suché, což není o kompostu nebo hnoji;
 • jeden dostatečně aplikovaný na výživu rostlin pro celou sezónu;
 • fosfor vstupuje do kořenového systému rostliny postupně, vyváženě.

Video «Jak udělat kostní mouku sami»

Video instrukce.

Jak používat kostní moučku

\ t

Pijavice kostí jsou univerzální, ale pro některé věci stojí za to věnovat pozornost. Například - složení půdy. Jako hlavní hnojení rostlin, fosfoazotinpřidány do kyselé půdy. Základní prvek fosforu je dobře rozpustný v kyselém prostředí, špatně v běžné vodě. Proto je důležitá vysoká kyselost půdy: umožňuje využít potenciál látky pro všech sto procent.

Nejoblíbenější vzorec pro výpočet je následující: 100-200 gramů kostní látky krmí 1 m2 půdy. U ovocných stromů je lepší použít dávku 200 gramů, každé tři roky pěstovat, což v případě potřeby pomáhá obnovit kořenový systém. U bobulí se bude dávkování lišit v závislosti na ročním období: na jaře přidejte 70 g v díře během transplantace, na podzim - 90-100 g. Velmi prospěšný fosfoazoton pro cibulovité rostliny.

Rybí kostní moučka, reminerální rybí kostra, obsahuje více fosforu než obvykle. Bude upřednostňováno pro rostliny, které jsou pro tento prvek mimořádně důležité. Mezi nimi brambory - dost 100 g rybí filé na metr čtvereční, stejně jako rajčata - lžíce substrátu pro každý keř přinese nádhernou sklizeň rajčat. Pro pokojové rostliny můžete použít fosfazotin v poměru 1: 100 (1 díl prášku plus 100 částí půdy) - tento koktejl dodá domácím barvám skvělý vzhled. Neaplikujte na azalky nebo rododendrony.

Je velmi vhodné přivést kostní výluh do země s výkopem lůžek nebo přímým přistáním. Obvykle se to děje na podzim nebo na jaře. Termín podkladu je nejméně 6 měsíců. Pro co nejefektivnější impregnaci půdy ji posypeme práškem (výpočet je stejný- 100-200 g na čtvereční půdu), a pak kopat. Pro krmení zeleniny, cibulovitých rostlin, hnojení usnout přímo do studny nebo na drážku před výsadbou kultury. Ano, to je smíšené se zemí.

Pokud je půda lehká, lze použít suchý prášek. U těžkých půd, to může být smícháno s kompostem nebo tekutým hnojivem: 1 kg prášku na 20 litrů horké vody se smíchá, pak vydrží 10 dnů. Po držení tohoto druhu výživy lze ředit vodou a pak přidávat k zemi spolu s dalšími užitečnými přísadami.

Odrůdy hnojiv

\ t

Kostní moučka má několik druhů, které se liší metodou produkce a obsahem fosforu:

 • prášek obsahující 15%;
 • parain obsahuje 25% základní látky;
 • je bez tuku s obsahem 35%.

Doplňková látka, která se získá, když se podobá rybí kostře, se nazývá rybí mouka. Tato forma omlazení je široce používána na pobřeží, kde se vyvinula rybolov - Argentina, Spojené státy, Středomoří. Rybí lněné semeno se skládá nejen ze sušených rybích kostí, ale také z jatečně upravených těl ryb. Fosfor Tento extrakt obsahuje asi 4% a dusík - až 10%. Pro větší účinek se mísí s rybím olejem nebo se používá jako dusíkaté hnojivo. Mouku lze získat z rohů, kopyt, mušlí krabů, dokonce i peří ptáků. Taková přísada bude bohatá na železo a vápník. V zemích SNS tento druh není populární.

Kostní moučka se dlouhodobě osvědčila jako kvalitní hnojivo.Masové kosti, ryby nebo rybyJakékoliv jiné, má nízkou cenu, vykazuje dobré výsledky aplikace.Z tohoto důvodu je tento typ organické výživy důležitou součástí zemědělského odvětví. Používá se pro zahradní pozemky, města, dokonce i vnitřní květiny. Malé množství pylu je dost pro zbytek sezóny, s výnosy šťavnaté, bohaté na užitečné látky a lesklé zdraví.

Video «Skartování kostí pomocí obráběcího stroje»

Jak dochází ke skartaci kostí u speciálního zařízení.